A Racing Bulls versenyigazgatója elmesélte, milyen módszerekkel és tanácsokkal próbálták javítani a Red Bull 2025-ös üléséről végül lemaradó Yuki Tsunoda autóban mutatott magatartását.
Bár a japán már négy teljes szezont lehúzott a Red Bull kiscsapatában, ám most, amikor megnyílt a lehetőség a Max Verstappen csapattársává való előléptetésre, mégsem őt, hanem a mindössze 11 nagydíj tapasztalatával rendelkező Liam Lawsont ültette be első csapatába az istálló. Az okokról már beszéltek a két csapat vezetőségében, Christian Horner nagyobb fejlődési potenciált lát az új-zélandiban, az pedig régóta aggasztó körülmény Tsunoda kapcsán, hogy gyakran nem tud uralkodni az érzelmein vezetés közben, az ingerült reakciók pedig koncentrációvesztéshez vezethetnek.
Noha a Racing Bulls vezetői elismerték, hogy a japán fejlődést ért el ezen a téren, a 24 éves még mindig nem tud olyan higgadt maradni a feszült szituációkban, mint a legtöbb versenytársa. Alan Permane, az istálló versenyigazgatója elmondta, kik lehetnek a követendő példák Tsunoda számára ebben a tekintetben.
„Látható és hallható, ahogyan frusztrálttá válik a hibái után. De a sebessége megvan, efelől semmi kétség. Nagyon gyors, a visszajelzései kiválóak, és az angolja is remek. Nem tudom, hogy ez utóbbi akadályozta-e őt a múltban, de most semmilyen gát nincs előtte, élvezetes vele dolgozni” – idézi Permane-t az Autosport.
„Viszont amikor frusztrálttá válik, akkor csak még tovább frusztrálja magát azon, hogy frusztrálttá vált! Tisztában van a helyzettel, és dolgozik rajta. Javasoltam neki, hogy hallgassa meg Oscart [Piastri] a rádióban. Ő a második évében jár, és semmi nem tudja őt felidegesíteni. Landót [Norris] szintén nem hallhatjuk frusztráltnak, vagy csak nagyon ritkán, és erre a szintre kellene eljutni.”
Egy másik versenyző, akinek rádiós kommunikációját melegen Tsunoda figyelmébe ajánlotta a csapat, az talán némi meglepetésre a világbajnok Verstappen. A holland ugyanis ismert arról, hogy szintén hajlamos csapata és versenymérnöke elleni kirohanásokra, amikor nem a tervei szerint alakulnak a dolgok a pályán. Persze a nézői percepció torz lehet, hiszen ha versenyenként csak egy ilyen ingerült pillanata is van, a televíziós közvetítésbe bizonyosan az fog bekerülni – pedig a nagyképet nézve a mérnökével, Gianpiero Lambiasével zajló beszélgetéseiből árad a profizmus.
„Visszajátszottuk neki a rendkívül feszült brazíliai versenyt, amelyen GP és Max úgy beszélgettek, mintha csak együtt kávézgattak volna délután – mondta Permane arról a novemberi esős futamról, amit a holland a 17. rajthelyről indulva nyert meg – Ez jelenti a követendő példát, és minden információ rendelkezésére áll, ami ennek eléréséhez szükséges. Persze egy versenyzőnek többszáz dologra oda kell figyelnie, és ez csak az egyik apró elem. Viszont ma már képes felismerni azokat a helyzeteket, amiknél javulnia kell.”
Itt a bizonyíték, hogy a versenyzők csúnya beszéde tényleg átragad a gyerekekre