Sebastian Vettel nem lelkesedik a Forma-1 klímavédelmi intézkedéseiért. A szintetikus üzemanyagokat már tíz évvel ezelőtt is be lehetett volna vezetni, nem csak majd 2026-ban – állítja. Szkeptikus a célt illetően is, hogy a Forma-1 2030-ra karbonsemleges lesz.
Sebastian Vettel rendszeresen kampányol a környezet- és klímavédelem fokozásáért. A négyszeres világbajnok az autó-motor és sport kongresszuson most ismét lehetőséget kapott arra, hogy beszéljen arról, hogy a világnak az ő szemszögéből hogyan kell megváltoznia.
Ennek során Vettel nem fél kritizálni a Forma-1-et sem
Mint ismeretes, a Forma-1 azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra klímasemlegessé válik. Vettel azonban meglehetősen szkeptikusan áll ehhez a tervhez.
„Csak kompenzációval működik, azaz ha máshol próbálnak meg kibocsátást megtakarítani, hogy a számítás bejöjjön. Érdekes lesz látni, hogy milyen projekteket választanak” – mondta.
„Rengeteg olyan dolog van, ami jól hangzik, de tartalmilag elég üres” – aggódik Vettel.
Az Aston Martin versenyzője, aki a szezon végén visszavonul, szkeptikus azzal kapcsolatban is, hogy a Forma-1 valóban komolyan gondolja-e egyáltalán a klímaprogramját.
„A kérdés az, hogy mi történik, ha nem teljesülnek a célok. Ki az ellenőr? Ha a Forma-1 önmagát irányítja, akkor ez egy szép szlogen, de nem túl hiteles.”
Vettel szerint a 2030-ra célzott lépés túl későn jön. És jelenleg alig látni erőfeszítéseket a sorozat vezetői részéről a karbonlábnyom csökkentésére. A 2023-as évre rekordszámú, 24 futamból álló versenynaptárat tettek közzé. Különösen a tengerentúli versenyek száma nőtt jelentősen.
„A Forma-1 mostanában a Netflix sorozatának is köszönhetően fellendülőben van. És most az emberek kétségbeesetten próbálják kihasználni ezt a bummot.”
Vettel azt is szerette volna, ha a klímasemleges üzemanyagok bevezetése kicsit korábban történik. A legfrissebb tervek szerint a versenyautók csak 2026-ban fognak 100 százalékban e-üzemanyaggal működni.
„A technológia már rendelkezésre áll. Ez nem újdonság. A Forma-1 szereti azt állítani magáról, hogy technikai úttörő. De úttörők akkor lettek volna, ha tíz évvel ezelőtt bevezetik. De jobb későn, mint soha.”
Vettel tisztában van azzal is, hogy Forma-1-es versenyzőként évekig ő maga sem élt éppen klímabarát módon. De a korral jött a belátás is és a kísérlet, hogy változtasson valamit ezen. A Svájcban élő versenyző például az idei tíz európai futamból csak egyre utazott repülővel. A többire általában autóval utazott. És amikor az megoldható, a versenyző az autót is lecseréli vonatra vagy kerékpárra.
A személyes életmódjában is sok minden megváltozott
A háza már nincs tele műanyag italos palackokkal. Fotovoltaikus rendszert telepített a tetőre. A magánrepülővel történő repülés teljesen tabu lett. És Vettel mostanában az étkezéséről is többet gondolkodik: „Próbálok kevesebb húst enni, vagy odafigyelni rá, hogy honnan származik a hús. Ez inkább a dolog lényege. A hús önmagában nem rossz. Inkább az a kérdés, hogyan történik a gazdálkodás.”
Bio-hús, zöldáram, fenntartható módon előállított ruházat. Vettel tisztában van azzal, hogy jól fizetett autóversenyzőként olyan dolgokat engedhet meg magának a CO2-kibocsátás elkerülése érdekében, amelyek nem mindenki számára megfizethetőek.
„Egyáltalán nem akarom megmondani az embereknek, hogyan éljenek. Természetesen mindannyian igyekszünk fenntartani a megszokott színvonalat, anélkül, hogy arról beszélnénk, hogy lemondunk róla. De jó lenne, ha az emberek jobban megkérdőjeleznék, hogy mit fogyasztanak és hogyan viselkednek. Még a kis dolgok is sokat számítanak.”