Sebastian Vettel megérti, hogy egyesek miért tekinthetik „képmutatónak”, amiért a környezettudatosságot népszerűsíti.
A négyszeres világbajnok egyre aktívabban vesz részt olyan kezdeményezésekben, amelyek a környezetvédelmi problémák megoldását tűzték ki célul. Nemrég a Stájer és az Osztrák Nagydíj közötti szabadidejében iskolásokkal együtt segített egy méhhotel építésében Ausztriában, vetőmagokat osztott a paddockban, valamint a Brit Nagydíj utáni szemétszedésbe is bekapcsolódott.
A 2021-es szezon kezdetén, a Bahreini Nagydíjon pedig azt kezdeményezte, teljesen fenntartható üzemanyaggal hajtott repülőkkel parádézzanak a helyszínen.
A silverstone-i Brit Nagydíj előtt Vettelnek lehetősége volt beszélgetni a Nicholas Hawksmoor Általános Iskola néhány fiataljával, akiknek volt néhány nagyon jó kérdésük az Aston Martin pilótájához az ő és a Forma-1 szerepéről, a környezetvédelmi problémák kapcsán.
A Forma-1 azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra karbon-semlegessé válik, míg a fenntartható bioüzemanyagok és az elektromos energiára való nagyobb összpontosítás 2025-re vagy 2026-ra várható, az új motorokkal.
De a Forma-1 jelenlegi állapotában nagymértékben támaszkodik a fosszilis üzemanyagokra, ezért Vettelt arról kérdezték, hogy emiatt volt-e valaha bűntudata, hiszen a munkája némileg ellentétes a környezetvédelmi elveivel?
„Igen, van (bűntudat). Úgy érzem, mondhatjuk, hogy képmutató vagyok, mert az ellenkezőjét teszem annak, amiről azt mondom, hogy nem kéne” – válaszolta.
„De úgy gondolom, hogy nem fogjuk megváltoztatni az emberek véleményét azzal, hogy megtagadunk valamit, így az, hogy megtagadom az autóvezetést, szerintem nem fogja azt a hatást elérni, amit szeretnénk.”
„Szóval azt hiszem, rajtunk múlik, hogy olyan megoldásokat találjunk, amelyek azt segítik, hogy továbbra is folytathatssuk ezeket a dolgokat.”
Arra a kérdésre, hogy mi az a konkrét fenntarthatatlan dolog a Forma-1-ben, amit szívesen orvosolna, Vettel azt mondta, hogy a versenynaptárat könnyen át lehetne alakítani úgy, hogy az országok közötti utazás a lehető leghatékonyabb legyen.
„Azt hiszem, a legkönnyebben a naptárat lehetne kijavítani” – erősítette meg.
„Most a világ egyik pontjáról teljesen a másik oldalára utazunk és vissza, oda-vissza utazunk. Azt hiszem, ezen nagyon könnyen változtathatnánk anélkül, hogy bármin is komolyan módosítanánk, csak egy kicsit más lenne a naptár.”