Sebastian Vettel megkérdőjelezte egyes Forma-1-es versenyhelyszínek erkölcsi tisztaságát.
Nem tartja helyesnek, hogy a sport olyan országokba látogat – és fogad el onnan pénzt -, melyekben komolyan sérülnek az emberi jogok.
A sportág az elmúlt években fokozottan fellépett a társadalmi igazságosság és befogadás előmozdítása érdekében, és létrehozta hozzá a „We Race As One” (Egyként versenyzünk) üzenetet.
Valóban, minden egyes futam előtt láthatjuk, hogy a versenyzők – ki így, ki úgy – kiállnak a faji- és egyéb diszkrimináció ellen. A négyszeres világbajnok Vettel is rendszeresen támogatja az ilyen kampányokat. Ezen kívül a klímavédelem témájában is sokszor felszólal.
Vettel egyértelműen kötelességének és céljának érzi, hogy felszólaljon és kiálljon azért, amit helyesnek érez, most pedig némi nyugtalanságot érez a Forma-1 néhány helyszínével kapcsolatban, mivel néhány országnak megkérdőjelezhető a hozzáállása az emberi jogokhoz.
„Rengeteg olyan ország van, ahová elmegyünk, és sok olyan pénzt kapunk onnan, ami talán nem túl tiszta” – mondta Vettel a New York Timesnak adott interjújában.
„Nyilvánvalóan nehéz dolog bekerülni (a versenynaptárba). Egyes országok jobb helyzetben vannak ebből a szempontból, mint mások.”
„Azt hiszem, bizonyos értelemben rossz, hogy bizonyos helyekre elmegyünk, mert ha lenne morál, akkor egyszerűen nemet mondanánk ezekre.”
„Nyilvánvaló, pénzügyileg látom, hogy a Forma-1-nek, mint üzletágnak hatalmas motivációja van arra, hogy odamenjen.”
„De hol maradnak a szerelők, a mérnökök, a pilóták?” – teszi fel a kérdést Vettel.
„Mi van a csapat által alkalmazott emberekkel, akik egy olyan munkát végeznek, amelyet önként vállalnak, de nem az ő választásuk vagy döntésük, hogy hol gyakorolják ezt a munkát? Azt hiszem, ez egy nehéz kérdés.”
„Tágabb értelemben vett szervezetként azt hiszem, hogy ez azzal a felelősséggel kapcsolatos, hogy összességében növekednie kellene a tudatosságunknak és felelősséggel tartozunk a tetteinkért.”
„Legyen szó akár egy Forma-1-es esemény megrendezéséről, akár egy vállalat vezetéséről, akár egy termék eladásáról.”
„Úgy gondolom, hogy jobban szembe kell néznünk tetteink következményeivel, és vállalnunk kell ezt a felelősséget.”