back to top
KezdőlapFormula 1Villeneuve, Lauda, Prost, Alonso, avagy akiknek a nyomdokaiba lép Carlos Sainz -...

Villeneuve, Lauda, Prost, Alonso, avagy akiknek a nyomdokaiba lép Carlos Sainz – 1.rész

-

A Forma-1 két legmeghatározóbb és legnagyobb múlttal rendelkező csapata egyértelműen a Ferrari és a Mclaren. Voltak időszakok, amikor e két csapat kemény rivalizálásáról szólt a száguldó cirkusz, ám még így is voltak szép számmal olyanok, akik Wokingban és Maranelloban is megfordultak.

Carlos Sainz 2021-ben a Ferrari versenyzőjének mondhatja majd magát, ezzel pedig ő lesz a sorozat történetében a 16. olyan pilóta, aki mindkét legendás istálló versenyzőjének vallhatja magát, a korábbi 15 versenyző közül viszont csak egy tudott mindkét csapattal világbajnok lenni.

A motorsport-total.com összeszedte azok listáját, akik mindkét csapatnál megfordultak a Forma-1-ben, mi pedig két részben közöljük ezt.

Az első részben időrendben az első nyolc versenyzőt vesszük górcső alá.

Dan Gurney ??

Az első ilyen versenyző az amerikai Dan Gurney volt. Számára ez a két csapat keretbe foglalta F1-es karrierjét. 1959-ben a Ferrarival debütált a királykategóriában, abban az idényben négy versenyen indult, és kétszer dobogóra is állhatott. A legsikeresebb időszakát a Brabhamnél töltötte a 60-as években, számos további dobogó, és pár futamgyőzelem is összejött. Aztán 1970-ben zárta le a Forma-1-es pályafutását, három versenyen vett részt a McLarennel, összesen egy pontot gyűjtve.

Derek Bell ??

A következő Derek Bell volt. A brit pilóta 1968-ban szintén a Ferrarinál debütált a Forma-1-ben, az idény során két versenyen indult, de egyiket sem tudta befejezni. A következő évben már a McLaren színeiben indult, igaz csak egyetlen egy Nagydíjon (Brit Nagydíj) és ezt sem tudta befejezni. Hat szezont töltött el a sorozatban, ezeken összesen 16 versenyen próbált szerencsét, ebből 9-szer tudta magát kvalifikálni a futamra, de csak kétszer látta meg a kockás zászlót. Pontot pedig az 1970-es USA Nagydíjon szerzett a Surtees csapattal. Legnagyobb sikerei így a Forma-1-en kívülre tehetőek, elsősorban a Le Mans-i 24 órás versenyre, amit nem kevesebb, mint öt alkalommal nyert meg.

Andrea de Adamich ??

Szintén 1968-ban, a szezonnyitón az egyik Ferrari volánjánál az olasz Andrea de Admich ült, aki élete első futamát teljesíthette, ráadásul vörösben. A Dél-Afrikai Nagydíj azonban nem tartott sokáig számára, 13 kör után balesetbe keveredett, és kiállni kényszerült, ezzel a Ferraris pályafutása véget is ért. Két évvel később teljes szezonra szerződött a McLarenhez, amelyek akkor Alfa Romeo motorokat használtak. Négy versenyt hagyott ki abban az idényben, a maradék 9 futamon nem szerzett pontot és legtöbbször a versenyre való kvalifikáció sem jött össze. A későbbi években a Surtees és Brabham autóival két negyedik helyet tudott összeszedni, majd 1973-ban hátat fordított a sorozatnak.

Nanni Galli ??

Nanni Galli az első olyan olasz pilóta, aki a fordított utat járta be. 1970-ben, a hazája Nagydíjan debütált a Forma-1-ben egy McLaren autóval. Azonban a futamra nem tudta kvalifikálni magát. Több versenyen nem indult abban az évben. Egy éves Marchos szezon után 1972-ben a francia fordulóban vezethette a Ferrarit, a futamon a 13. lett. Pályafutása során húsz versenyen állt rajthoz, pontot egyszer sem szerzett.

Jacky Ickx ??

A belgák legsikeresebb Forma-1-es pilótája Jacky Ickx is tagja ezen listának. Világbajnok sosem lett, de ő az első, aki mindkét csapattal dobogóra állhatott. Két Cooperrel teljesített futam után 1969-ben már a Ferrarinál találta magát. Abban az évben megszerezte első dobogóját, futamgyőzelmét és pole-pozícióját is egyaránt. A következő évet a Brabham gárdájánál töltötte, a szezonban pedig világbajnoki ezüstérmet szerzett, hogy aztán visszatérhessen a Ferrarihoz. 1970 volt számára a legsikeresebb idény, de ismételten „csak” egy bajnoki második hely jutott neki. 1973 végéig volt a Ferrari versenyzője, noha a 73-as idényben egy futam erejéig átült a McLarenbe, a Nordschleifén, ahol egy harmadik helyet tudott rögtön szerezni. F1-es pályafutása 1979-ig tartott, de hasonló sikerek már nem érték. A Le Mans-i 24 órás versenyt azonban hatszor is meg tudta nyerni emellett a Dakar ralit is be tudta húzni egy alkalommal.

Jody Scheckter ??

A sorban a következő már egy jóval nagyobb név, Jody Shceckter. Első két évét a McLarennél töltötte (1972,1973), futamon viszont csak hat alkalommal próbálkozhatott, pontot nem szerzett. Aztán jöttek számára a sikerek a Tyrell-lel és a Wolff-fal, hogy aztán 1979-ben a Ferraival érjen fel a csúcsra és legyen mind máig az egyetlen dél-afrikai világbajnok. 1980-ra is maradt a Scuderianál, az autó viszont sokkal rosszabb volt, két pontot tudott összesen szerezni abban az évben. A szezon végén pedig visszavonult.

Gilles Villeneuve ??

A 70-es évek végi és a 80-as évek eleji korszak egyik legközkedveltebb pilótája Gilles Villeneuve volt. A kanadai az egyetlen, aki azt mondhatja el magáról, hogy csak a Mclarennél és a Ferrarinál versenyzett egész karrierje során. 1977-ben a brit, a kanadai és a japán futamokon teljesítette első F1-es versenyeit a McLaren színeiben. Aztán a következő évtől már a Ferrarit erősítette, 1979-ben pedig négy ponttal maradt el a világbajnoki címért futott versenyben a csapattársától, Jody Scheckertől. A gyengébb 1980-as idény ellenére is kitartott az olaszok mellett, tette ezt egészen a tragikusan bekövetkezett haláláig ami, az 1982-es Belga Nagydíjon történt Zolderben.

Niki Lauda ??

Időrendben a következő Niki Lauda, aki nem csak az első volt, aki mindkét gárdával tudott futamot nyerni, hanem az egyetlen is, aki mindkét csapattal világbajnok is tudott lenni. 1971-ben debütált a Forma-1-ben majd 1974-ben csapott le rá a Ferrari. Második évében világbajnok tudott lenni, amit 1977-ben meg megismételt. Bajnokként igazolt a Brabham csapathoz, ahol két évet töltött, ám a második év annyira rosszul sikerült, hogy Lauda idő előtt távozott, és a Forma-1-nek is hátat fordított. Eltelt három év, és 1982-ben visszatért, immáron a McLaren versenyzőjeként. Két nehézkes idény után végül 1984-ben megszerezte pályafutása harmadik, egyben utolsó világbajnoki címét. Hogy aztán 1985 végén végleg búcsút intsen a száguldó cirkusznak.

A felsorolást hamarosan folytatjuk a második résszel.