Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke makacs dolognak tartja, hogy egyes csapatok a költségplafonnal kapcsolatos engedmények ellen vannak. Szerinte az egész Forma-1-nek hátrányos lenne, ha máshogy kellene megoldaniuk az inflációval kapcsolatos problémákat.
Miközben a pályán a Ferrari és a Red Bull küzd az idei világbajnoki címekért, a háttérben egy kevésbé látványos, ám hasonlóan fontos harc is zajlik, mindez ráadásul az összes csapat részvételével. A koronavírus-járvány utáni időszak, megspékelve az ukrajnai háborúval évtizedek óta nem látott mértékű inflációt eredményezett számos európai országban, ez pedig az F1-es csapatokat is nagy mértékben sújtja.
A problémát az jelenti, hogy a költségplafon minden istállót arra kötelez, hogy beleférjen a 140 millió dolláros éves keretbe, ám több csapat is jelezte, hogy ezt nem fogja tudni megtenni. Számos gárda a költségplafon maximumához igazította ez évi költségvetését, ezért megoldást sürget, hogy elkerülhesse az olyan drasztikus lépéseket, mint a létszámleépítés.
Azok a csapatok viszont, amelyeknek a költségvetése nem éri el a plafont, ódzkodnak attól, hogy beleegyezzenek az engedményekbe, mondván a nagyok spóroljanak máshol, például fejlesszenek kevesebbet. Többek között az Alpine és a Haas is ezen az állásponton van, noha utóbbi megfontolna egy ideiglenes engedményt az FIA által is monitorozható szállítási költségekre vonatkozóan.
A Mercedes csak az embereinek akar jót
A kisebb csapatok egyik félelme, hogy a tehetősebb istállók csak az inflációt akarják felhasználni ürügyként arra, hogy több pénzt költhessenek a versenyelőnyt biztosító területekre, ezáltal előnybe kerüljenek a kevesebb pénzből gazdálkodó riválisaikkal szemben. Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke ugyanakkor makacs dolognak tartja ezt a hozzáállást. Az osztrák üzletember kijelentette: az alkalmazottai fizetését is szeretné kompenzálni az engedményekkel.
„Nem arról van szó, hogy nagyobb profitot akarunk, hanem szó szerint szeretnénk kompenzálni az alkalmazottaink fizetését az elképesztő mértékű infláció miatt, amelytől szenvednek. Nem az történik, hogy hirtelen többet akarunk, de ragaszkodjunk azokhoz a tényekhez, amelyekkel elkezdtük az évet, és azokhoz a feltételekhez, amelyekkel befejeztük, és nézzük meg a számokat most. Ezután remélhetőleg találunk módot a kiigazításra.”
„Szerintem a sportág számára a makacs álláspont a legrosszabb. Ha néhány kisebb csapat azt gondolja, hogy a nagyok előnyhöz akarnak jutni, és mi majd jól kitolunk velük azzal, hogy ezt nem engedjük” – mondta Wolff, aki leszögezte, hogy nem akarnak emelést a költségplafonban.
„Csapattulajdonosként elmondhatom, nem akarom emelni a költségplafont, hogy aztán az folyamatosan emelkedjen és tulajdonképpen megkerülje az eredeti koncepciót. Ugyanakkor azt akarom, hogy az embereim jól meg legyenek fizetve, különösen ilyen nehéz körülmények között.”
Mi lehet a megoldás?
Hogy elkerüljék a trükközést és a felhasználható extra források mondjuk az autó fejlesztésére fordítását, Wolff azt javasolja, hogy egyszerűen figyelni kell a csapatok könyvelését, és ellenőrizni, hogy az energia és a szállítás megnövekedett költségeinek fedezésére fordítsák az elkölthető plusz pénzt.
„Nagyon könnyen demonstrálhatjuk ezt. Az energiát érintő kiadásaink Brackley-ben 2,5 millió fontról 6,5 millióra nőttek. A szállítási költségekkel hasonló a helyzet, azok kettőről hatra emelkedtek. Ezt feketén fehéren látni lehet a könyvelésben. Ez az, amit kérünk kiigazításként, ami lehetővé tenné, hogy annak egy részét a bérek növelésére fordítsuk.”
A Mercedes csapatfőnöke ezután hangsúlyozta, hogy igen „fájdalmas” átszervezéseket kellett végrehajtaniuk ahhoz, hogy beférjenek a költségplafon alá, és az utolsó, amit szeretne, hogy ezt még egyszer meg kelljen tenniük. Mindez szerinte az egész sportágnak káros lenne. Azt ugyanakkor ő sem akarja, hogy évente alkudozás legyen a költségplafonról, amit a kis csapatok érdekében vezettek be, de úgy véli, a mostani kivételes helyzet.