Elérkezett a nap, két évnyi halasztás és még hosszabb fejlesztési időszak után ezen a hétvégén, a Formula E dzsiddai fordulóján érkezik egy forradalmi újítás: kötelező bokszkiállás, amely során a versenyautók nem folyékony üzemanyagot, hanem elektromos áramot „tankolnak”.
A bokszutcai gyorstöltés a szezon harmadik versenyhétvégéjén mutatkozik be, de ezentúl sem lesz állandó eleme a versenyeknek: csak azokon a hétvégéken lesz használatban, amelyeken két versenyt is rendeznek ugyanazon a pályán, és ilyenkor is csak az egyik futamon kell majd használni – a másik az eddig megszokott normál menetrend szerint zajlik majd.
Ezen a hétvégén, amikor a Formula E az eddigi szaúdi helyszínt, Diriját maga mögött hagyva először versenyez Dzsiddában (az F1-es pálya rövidített vonalvezetésén), az első, pénteki futam lett kijelölve a gyorstöltés alkalmazására. Ezen kívül Monacóban, Tokióban, Sanghajban, Berlinben és Londonban láthatjuk még majd ezt a rendkívüli betételemet, hiszen ezek lesznek a duplafutamos hétvégék.
Félperces bokszkiállás
Az autósport csúcskategóriáira gyakran hivatkoznak a közúti autózás fejlesztőterepeként, de ritkán látunk annyira kézzelfogható, az utcai autókba szinte egy az egyben átültethető technikai újítást, mint amilyen az FE gyorstöltése: az elektromos hajtású járművek népszerűsödését világszerte lassítja az autósok bizalmatlansága a technológiában, elsősorban az akkumulátor rövid hatótávja és hosszú töltési ideje miatt. Az utóbbi fejlesztése immár a nézők szeme előtt fog zajlani.

Na de hogyan fog működni mindez? A versenyzőknek a gyorstöltésre kijelölt futamok során egy alkalommal a bokszutcába kell hajtaniuk, majd miután leparkoltak csapatuk garázsa előtt, három szerelő érkezik hozzájuk a procedúra lebonyolításához, akik egyike egy elektromos töltőkábelt dug az autó hátulján lévő csatlakozóba 30 másodpercre. Ez idő alatt az akkumulátor teljes kapacitásának 10%-a visszatöltődik. A versenyzőknek legalább 34 másodpercen át kell állóhelyzetben maradniuk, amibe így került némi biztonsági időkeret is, hogy a csapatok elkerüljék a kapkodást.
Nem lehet azonban a verseny bármely pontján teljesíteni a gyorstöltést, minden alkalommal előre jelzi majd az FIA, hogy mely periódust jelöli ki erre: Dzsiddában ezt minden pilótának abban az intervallumban kell megtennie, amikor autójának töltöttsége a 60% és 40% közötti tartományban van.
Ezzel a kötelező bokszkiállások a negyedik szezon után most, a tizenegyedikben térnek vissza az FE-be, de nagyon más formában. Az első években is hosszadalmas volt a folyamat, akkor viszont még autót cseréltek a versenyzők a gyenge akkumulátoraik miatt. Mostanra viszont már nemcsak végigbírják az energiatárolók a 45-50 perces versenyeket, hanem viszonylag gyorsan rájuk is lehet tölteni.
Joggal merül fel a kérdés, hogy a techológia prezentálásán túl mi a gyakorlati funkciója a gyorstöltésnek, amikor eddig is teljesíthető volt nélküle a versenytáv. Eddig nem is érkezett arról információ, hogy az extra visszatöltött energia miatt hosszabbak lennének a futamok, de olyan sokkal nem is lehetnének, legfeljebb 3-4 plusz kört bírhatnak az akkumulátorok ezzel a plusz 10%-kal. A McLaren videója szerint egyszerűen csak ennyivel több energiával gazdálkodhatnak majd a versenyzők, kevésbé kell takarékoskodniuk.
Akár körhátrányba is kerülhet az éllovas
Persze a 34 másodperces bokszkiállás így is rendkívül hosszú ahhoz képest, amit más autóversenyeken megszokhattunk. A bokszutca hosszától függően akár az egy percet is meghaladhatja a teljes procedúra a be- és kihajtás között, ami azt jelenti, hogy a rövidebb pályákon könnyen körhátrányba is kerülhet riválisaival szemben az a versenyző, aki noha az élmezőnyben haladt, de a többieknél korábban kötelezte el magát a gyorstöltés mellett.

Nyilvánvalóan amint mindenki kiáll, újra visszarendeződik a sorrend, legalábbis elméletben. Valójában azonban a csapatok és a versenyzők is tartanak attól, hogy a bokszkiállás visszatérése megbontja a Formula E hagyományosan extraszoros csatáit, ha pedig biztonsági autó érkezne, miközben a mezőny éppen a gyorstöltési ablakban jár, az akár alapjaiban szólhat bele a futam kimenetelébe, semmissé téve a korábban kiállók időveszteségét, amennyiben nem kerültek körhátrányba.
Az biztos, hogy a csapattársak között mindig preferenciát kell majd tenni, hiszen minden csapat csak egy gyorstöltőkábellel rendelkezik, vagyis egyidejűleg, ugyanabban a körben nem tudják kihívni mindkét versenyzőjüket. A szerencsefaktort csökkenteni hivatott viszont, hogy biztonsági autó jelenléte mellett is ki lehet hajtani töltésre.
Hogy ténylegesen milyen forgatókönyvek állhatnak elő ilyen esetekben, azt a csapatok is az éles bevetések során fogják igazán megtanulni. Méltatlankodó versenyzői rádióüzenetekből viszont vélhetően több lesz!

A gyorstöltéssel együtt persze továbbra is a versenyek része marad a támadó mód, ami idén már a négykerék-meghajtást is aktiválja bekapcsolói számára. Az biztos, hogy a mindkét taktikai elemet tartalmazó versenyek jóval komplexebbek lesznek, résen kell majd lennie a nézőnek, hogy lépést tartson az események folyásával.
A szezon eddigi két futama pedig már hagyományos lebonyolítás mellett is bőven hozott kiszámíthatatlanságot, hiszen Sao Paulóban az utolsó helyről rajtoló Mitch Evans nyert a Jaguarral, Mexikóvárosban pedig az extrarövid biztonsági autós szakaszoknak köszönhette győzelmét Oliver Rowland és a Nissan.
Most Dzsiddában tehát pénteken és szombaton rendeznek egy-egy különálló versenynapot, az időmérők mindkétszer közép-európai idő szerint 13:20-kor, a futamok pedig 18:00-kor startolnak. A versenyeket az Eurosport 2-n, a kvalifikációkat pedig a csatorna streamingplatformján, a Maxon lehet élőben követni.
Vasárnap rendezik a Daytona 500-at, Molnár Martin is újra versenyez – hétvégi autósport-ajánló