Már a Formula E első versenyén nagy baleset történt, most a hétvégén pedig két merően különböző okból kerültek veszélybe a versenyzők.
Az elektromos sorozat büszke a kiszámíthatatlanságára, de talán a balesetek száma nem ennyire előkelő mutató. Míg komolyabb sérülés még nem történt, az elmúlt verseny eseményei alapján elmondható, nem sokon múlt.
Nico Prost és Nick Heidfeld pekingi összeütközése több szempontból beírta magát a sorozat történetébe. Az első versenyt végül di Grassi nyerte a csörte miatt, a városi pályák veszélyei azonban már akkor látszódtak.
A képlet a Gen2 autók bevezetésével sem változott, a nagyobb tempó miatt nem egyszer történt hasonló, mint most Diriyahban, Aley Lynn esetében. Az első bajnok Nelson Piquet Jr. egy kísértetiesen hasonló eset kapcsán „kapott szárnyra” a 2019-es Mexikóvárosi E-Prix-n.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Most a legutóbbi versenyen ketten is ijesztő balesetet produkáltak, Lynn esetében pedig a versenytársai a sorozat eddigi legnagyobb balesetének nevezték repülését.
Közel vannak a falak
Ha utcai pályáról van szó, a veszélyfaktor legalább eggyel nő, ugyanis nem kifejezetten versenyzésre van tervezve az aszfalt. Legyen szó feljövő csatornafedélről, összegyűlő gumitörmelékről vagy a bukóterek hiányáról, a pilótákra nézve minden egyes tényező kockázatot jelent.
Egy városi pályán hibázni sem nehéz, a vezetői hiba sokkal kisebb különbségeknél is ütközéshez vezethet, és gyakran sokkal nagyobb következményekkel.
A Formula E pedig csakis hasonló körülmények között rendezett eddig versenyt, az idei Valencia E-Prix-n azonban meglátjuk, milyen versenyt tudnak futni egy épített pályán.
Nagy a mezőny
24 autó vesz részt az elektromos sorozat versenyein, így könnyen összetalálkozik két autó. A csapatok között sincs nagy különbség, így nem szóródik szét a mezőny két kör után. Emellett az előzésekért is nagyobb kockázatot kell vállalniuk a pilótáknak.
Az első körökben gyakran torlódik fel a mezőny, bár a berni első körös incidens óta egyre kevesebb a sikán a pályákon. A kevesebb féktáv miatt pedig kevesebb a hely, ahol tömegbaleset alakulhat ki.
A keskeny és rövidebb pálya ebből a szempontból sem előny, az esőben nem egyszer történt meg, hogy egy autó balesete végül több versenyzőt is magával rántott.
A technika ördöge
Mortara ütközésénél azonban nem saját, vagy másik ember hibája, esetleg a pálya karaktere okozta a gondot, hanem maga az autó. Persze minden autósport technikai sport, de nem szabad elfeledni, ez is egy tényező abban a bizonyos képletben.
A Formula E egyszer már reagált a növekvő tempó által jelentette veszélyre a pályák átalakításával, most azonban egy másfajta problémára derült fény.
Hosszabb távon meg kell akadályozni a hasonló baleseteket, a 2022-ben bemutatkozó Gen3-as autók kialakításánál minden bizonnyal ezt is figyelembe fogják venni. Kérdés azonban, James Reigle és csapata hogyan fogják ezt majd megoldani.