Ezen a hétvégén rajtol el a Formula E idei szezonja, és debütálnak az új, Gen3-as autók! Mindezek előtt hoztunk egy kis gyorstalpalót, hogy felkészülten üljetek majd le versenyt nézni!
A 2023-as szezonnyitóra Mexikóban kerül sor, melynek menetrendje magyar idő szerint a következő:
január 13. péntek | 23:30 | Szabadedzés |
január 14. szombat | 14:30 | Szabadedzés |
január 14. szombat | 16:40 | Kvalifikáció |
január 14. szombat | 21:03 | Verseny |
A versenyt az Eurosport 2 közvetíti majd.
Történeti áttekintés
A Formula E alapítója, Alejandro Agag és az FIA korábbi elnöke, Jean Todt közös álmaként jött létre a teljesen elektromos hajtású versenysorozat. A versenyeket utcai pályákon rendezik.
A bajnokság a 2014/15-ös szezonnal debütált, a pekingi olimpiai park területén, 12 csapattal és 24 versenyzővel, és az elsőgenerációs, ún. Gen1-es autókkal. Ekkor még az akkumulátorok nem bírták ki a versenytávot, ezért futam közben a versenyzők a boxkiállások során autót cseréltek.
A második szezonban már a csapatok saját motorokat, invertereket, sebességváltókat és hátsó felfüggesztést tervezhettek, a teljesítményt pedig 170 kW-ra (230 lóerő) emelték.
A harmadik szezonban, a Gen1-es modell életciklusának közepén történt frissítés során egy újratervezett és erősebb első szárnyat vezettek be, hogy jobban megbirkózzon az utcai versenyzés nehézségeivel. Ez 50 százalékkal javította a hatékonyságot az akkumulátor-technológia jelentős fejlesztésének köszönhetően.
A 4. szezonban még a Gen-1-es autókat használták, de már bemutatták a Gen2-es autó bemutatkozott a nagyközönség előtt, nagyobb sebességet, nagyobb hatékonyságot képviselve. Ennek legfontosabb eredménye az volt, hogy a versenyeken már nem volt szükség autócserére.
A Gen2-es autók az 5. szezonban debütáltak élesben. Ezek teljesítménye már 250 kW (335 lóerő) volt, 280 km/órás (174 mph) végsebességgel. Az autócsere megszűnésével változott a verseny formátuma is 45 perc plusz egy kör volt a versenytáv.
A Formula E új taktikai elemet hozott a versenyzésbe: az ATTACK MODE-ot. Ennek lényege az volt, hogy a pálya kijelölt pontjain, ha a versenyző elhagyta az ideális ívet, életbe lépett az ATTACK MODE, mely időzített teljesítménynövelést jelentett, néhány kör erejéig.
A 8. szezonban egy vadonatúj, eddig soha nem látott kvalifikációs formátum került bevezetésre. A szokásos csoportos szakaszok után nem superpole következet, hanem „párbajok”.
2020 óta a bajnokság hivatalosan is világbajnokság.
Gen3
2023-ban a Formula E a 9. szezonját kezdi meg, és debütál a harmadik generációs, Gen3-as autó.
A Spark Gen3-as becsült végsebessége 322 km/h (200 mph). Az akkumulátort úgy tervezik, hogy akár 600 kW (800 LE) teljesítményű „gyorstöltést” is elbírjon, ami először teszi lehetővé a boxutcai feltöltést a bajnokságban. A tengelytávja 2970 mm, súlya 760 kg.
2023-as versenynaptár
Pontrendszer
1. helyezett – 25 pont
2. helyezett – 18 pont
3. helyezett – 15 pont
4. helyezett – 12 pont
5. helyezett – 10 pont
6. helyezett – 8 pont
7. helyezett – 6 pont
8. helyezett – 4 pont
9. helyezett – 2 pont
10. helyezett – 1 pont
A pole pozíció megszerzéséért három pont, a futam leggyorsabb köréért további egy pont jár. A leggyorsabb körért járó pont megszerzéséhez azonban a versenyzőnek az első 10 helyezett között kell végeznie. Ha ez nem sikerül, akkor a top10-ben a következő leggyorsabb kört teljesítő versenyző kapja azt meg.
A versenynap formátuma
Edzés
Minden versenyhétvégén két edzés van – egy 30 perces pénteken, majd egy újabb 30 perces szombaton.
A csapatoknak a szezon során legalább két újonc versenyzőt kell indítaniuk egy első szabadedzésen.
Kvalifikáció
A Formula E kvalifikációs formátuma lehetővé teszi a legjobb csapatok és versenyzők számára, hogy megmutassák sebességüket és képességeiket, de fenntartja annak lehetőségét, hogy bármelyik versenyző fel előrébb tudjon lépni, előrukkolhasson egy jó körrel és előkelőbb rajthelyet szerezzen.
A csoportos szakaszban két, 11 versenyzőből álló csoportban, a versenyzők világbajnoki helyezésének sorrendjében, 300 kW-os teljesítményen küzdenek meg egy-egy 10 perces edzésen a legjobb köridőkért. Mindkét csoportból a leggyorsabb négy versenyző jut tovább a párbajok szakaszába és a negyeddöntőbe. A két győztes minden csoportból ezután 350kW-on, kiütéses versenyben küzd meg egymással a legjobb nyolc közé, az elődöntőbe jutásért. Ezután minden csoportból a leggyorsabbak csapnak össze a döntő párbajban.
A végső párbaj győztes versenyzője szerzi meg a pole pozíciót, míg a második helyezett a második rajthelyet. Az elődöntősök a harmadik és negyedik, a negyeddöntősök pedig az ötödik és nyolcadik helyre sorakoznak fel, a köridejük alapján.
Az 5-12. helyezett versenyzők közül azok, akik a pole pozíciós versenyző csoportjában voltak, a páratlan helyeket töltik majd be a rajtrácson. A másik csoport megfelelő versenyzői a páros rajtrácshelyekre kerülnek.
E-Prix, vagyis verseny
Az E-Prix-k álló rajttal kezdődnek, és előre meghatározott számú körig tartanak. A Safety Car és a teljes pályás sárga zászló szakaszok miatt további körök adhatók hozzá, és a teljes körszámot három körrel az E-Prix vége előtt jelentik be.
A 2018/19-es szezonban bevezetésre került az ATTACK MODE aktiválásához a versenyzőknek le kell hajtaniuk az ideális ívről, és át kell haladniuk az erre kihelölt zónán (attack zone). Jutalmul 50 kW extra teljesítményt kapnak pár kör erejéig, így 350 kW-ra nő a 300 kW-os alap versenyteljesítmény. Az ATTACK MODE élesítésének idejét az FIA a verseny előtt teszi közzé.
A 9. szezonban az ATTACK CHARGE úttörő akkumulátor- és töltési technológia lehetővé teszi, hogy az újabb, kisebb és könnyebb Gen3-as autók a versenyen belül, egy boxkiálláson alkalmával egy kis extra löketet kaphatnak, villámgyorsan, 600 kW-os teljesítménnyel. Ez a kötelező 30 másodperces megállás két ATTACK MODE periódust nyit meg.
Gumik
Az összes csapat és versenyző által használt, egyedi 18 colos, minden időjárási körülmények között használható gumiabroncsait a Hankook szállítja. Minden versenyző legfeljebb négy új hátsó és négy új első gumiabroncsot használhat minden versenyen. Egy dupla versenyen a versenyzők hat első és hat hátsó gumiabroncsot kapnak, amelyeket az egész hétvégén használhatnak.
Töltési idő
Az autó feltöltése mind a kvalifikáció, mind a verseny alatt, valamint a Parc Fermé és a gépátvétel alatt is tilos.
Az ABB bemutatja mobil töltőjét a Formula-E világbajnokság 9. szezonjához