back to top
2025. május 05. 09:14
KezdőlapFormula EBeigazolódtak a félelmek, simán lehetett volna az utolsó helyről versenyt nyerni Monacóban

Beigazolódtak a félelmek, simán lehetett volna az utolsó helyről versenyt nyerni Monacóban

-

Oliver Rowland győzött a Formula E Monaco ePrix-jének első, a gyorstöltés használatával zajló versenyén, az új technológia viszont hozzájárult, hogy az addig utolsó helyen haladó Nico Müller a kiállások után jelentős előnnyel találja magát az élen. Hogy a német miértlett végül csak ötödik, annak több összetevője van.

Az F1 majd csak május végén érkezik a Monacói Nagydíjra, a városállamban azonban már a hónap elején felépítették a versenypályát az elektromos széria érkezése miatt, amely idén először nem csak egy, hanem két versenyt bonyolít le az itteni hétvégéje során. Az elsőt, a szombatit a Dzsiddában debütált gyorstöltés kötelező használata mellett, a vasárnapit pedig majd anélkül.

A forradalmi technológiai újításnak számító, de a versenyzésben való alkalmazását illetően ellentmondásos gyorstöltésnek már a bevezetését is aggodalmas hangok előzték meg, sokan tartottak ugyanis attól, hogy azok a versenyzők, akik biztonsági autós periódus alatt hajtanak ki a hosszú, több mint egyperces bokszkiállásra, óriási előnyre tesznek majd szert azokkal szemben, akik azalatt teszik ezt meg, amíg a többiek versenytempóban haladnak a pályán – vagyis hogy a szerencsének túl nagy szerepe lehet a legjobb helyezések eldöntésében.

Nos, a monacói szombaton, a gyorstöltés második versenyén máris ékes példáját láthattuk ennek.

Fotó: Alastair Staley/LAT Images

A pole-t Taylor Barnard szerezte meg az FE-ből való szezonvégi kiszállását nemrég bejelentő McLarennel, aki honfitársával, Rowlanddel csatázott az élen a verseny első felében. Emellett apró közjátéknak tűnt csupán, hogy látszólag az Andretti egyik versenyzőjének, Müllernek a futama érdemben véget is ért, hiszen defekt miatt korán kerékcserére kellett hajtania, ekkor viszont még nem kapcsolhatták rá az autóját a gyorstöltésre, ehhez ugyanis 60% alá kell esnie az autó töltöttségi szintjének.

A versenyen a biztonsági autót ugyan nem vetették be, két alkalommal viszont teljes pályás sárga zászló lépett érvénybe (az F1-es virtuális safety car megfelelője). Először akkor, amikor Antonio Felix da Costa a pálya egy felettébb furcsa pontján, az utolsó kanyar, az Anthony Noghes belső falán akadt fenn, miután egyszerre próbált befordulni David Backmann-nel és Edoardo Mortarával, s mivel ő haladt legbelül, beszorult Mortara Mahindrája és a fal közé.


A második megszakítás akkor történt, amikor Mitch Evans Jaguarja megállt a pályán. Az új-zélandi idővel újra tudta indítani a rendszert, így a sárga szakasz nem tartott sokáig, a mezőny utolsó helyén haladó Müller azonban kapott az alkalmon: azon kevesek egyike volt, akiknek energiaszintje ekkorra pont 60% alá esett, és mivel éppen a bokszbejárat közelében haladt, kihajtott a gyorstöltésre, s a megszokottnál jóval kevesebb időveszteséggel abszolválhatta azt, mivel a többiek ekkor csak lassú tempóban haladhattak.

Miután pár perc elteltével mindenki átesett a gyorstöltésen, Müller hirtelen az élen találta magát, mintegy tíz másodperc előnnyel Rowlanddel szemben – ráadásul még mindkét támadó módja megvolt, és az energiaszintjével is jól állt. Az talán csak túlzott óvatosságából, spórolásából fakadt, hogy így is elég hamar utolérte őt az üldözőboly, s Rowland a támadó móddal jobban taktikázva az élre is lőtt, Nyck de Vriesszel és a két Andrettivel a nyomában. Müller ekkor maga elé engedte a tabellán nála jobban álló világbajnok csapattársát, Jake Dennist, majd miután bejelentették, hogy Dennis öt másodperces büntetést kapott, amiért túl korán lépett a gázra az egyik sárga zászlós szakasz végénél (amivel kettőt előzött), Müller annyira visszalassított, hogy csapattársa az időhozzáadással együtt se veszítsen pozíciót, és övé legyen a dobogós hely. Az viszont már tényleg nehezen érthető, hogyan veszítette el a német végül még a 4. helyet is Mortarával szemben, aki a kockás zászló előtt, pár méterre a célvonaltól kikerülte őt.

Rowland mindenesetre már harmadik győzelmét szerezte idén a Nissannal, ezáltal pedig 34 pontosra növelte az előnyét a tabellán Pascal Wehrleinnel szemben. Wehrlein most a 6. lett, és részese volt egy ütközésnek is, ami a hajtűkanyar külső korlátjába küldte, ezzel pedig a pontszerzéstől is megfosztotta a pole-ból induló Barnardot.

Említésre méltó még de Vries második helye: a Mahindra holland pilótája a sorozat 2020-21-es szezonjának bajnoka, s most először végzett a dobogón az FE-ben 2022 májusa óta – vagyis azóta is, hogy visszatért a sorozatba az F1-es AlphaTauritól történt gyors 2023-as menesztése után.

A szombati verseny végeredménye: