Bemutatkozott a Lola-Yamaha, végre versenyeken is kipróbálják a gyorstöltést, az erőviszonyokban viszont átrendeződés jöhet. Jaramában tartotta tesztjét a Formula E az egy hónap múlva startoló, újdonságok tömkelegét tartogató szezonra.
Eredetileg a valenciai Ricardo Tormo pályára tervezte a tesztet, de a régiót sújtó áradások miatt egy utolsó pillanatos programváltozással a Madrid mellett található Jaramában rendezkedett be a Formula E mezőnye, hogy lebonyolítsa háromnapos közös előszezoni tesztjét, ugyanis december 7-én már startol a 11. évad Sao Paulóban.
Az elektromos széria technikailag új időszámításba kezd, mert a Gen3 EVO nevű modellek noha csak a továbbfejlesztései az előző két szezonban használt Gen3-nak, és az egységes karosszéria sem sokban tér el az elődétől, ám alatta több forradalmi újítás rejlik.
– Az új autót a valaha volt leggyorsabban gyorsuló formaautóként hirdeti a sorozat, amely 1,86 másodperc alatt képes állóhelyzetből elérni a 100 km/órás sebességet, ezáltal pedig a Forma-1-es autóknál is fürgébb a rajtnál.
– Ezek az autók az elődeikkel ellentétben már az összkerék-meghajtás (AWD) képességével is rendelkeznek, ám ezt nem lehet majd mindig használni. Az AWD az időmérőn csak a második szakaszban, vagyis a párbajok során, a versenyen pedig a rajtnál, valamint a támadó mód felvételekor lesz bekapcsolva, minden egyéb esetben csak a hátsó tengelyre adja le az erőt az elektromotor. Ettől az újítástól a versenyzők azt várják, hogy a támadó mód jóval hatékonyabbá válik, az AWD-vel rendelkező autó tényleg agilisebb és gyorsabb lesz a többieknél az aktiválás néhány percében, vagyis könnyebb lesz vele előzni.
– Néhány évnyi kísérletezés után végre megkapta a zöld utat a bokszutcai gyorstöltés versenyeken való bevetése, bár a Jaramában végzett próbák során azért még akadtak vele hibák. Ezzel a sorozat első éveiben látott autócserék után ismét visszatérnek a bokszkiállások, és megint jó hosszúak lesznek, ugyanis legalább 34 másodpercig kell majd tölteni a garázs előtt parkoló autókat a rájuk csatlakoztatott töltőkábellel. A versenytávot várhatóan nem növelik meg jelentősen emiatt, így a töltéshez annyi funkciót kapcsoltak, hogy ezt követően lehet csak a versenyben aktiválni a támadó módot – aminek használata szintén kötelező a megadott időtartamban. A gyorstöltés azonban a szezonnyitón még biztosan nem lesz használatban, a debütálását a második vagy a harmadik fordulóra, Mexikóvárosra vagy az új helyszínként érkező Dzsiddára ígérik.
– Azt a különös szabálymódosítási javaslatot, hogy a versenyek véletlenszerűen meghatározott köreiben extra pontot adjanak az éppen élen haladó versenyzőnek, végül elvetették – többen érveltek azzal, hogy a futamok enélkül is épp elég kaotikusak.
„Tavaly még harcoltunk, most meg körbeautóznak”
A mezőnyt továbbra is 11 csapat alkotja, de történt néhány névváltás. Egy izgalmas páros, a Lola és a Yamaha tavasszal jelentette be, hogy az Abt partnereként beszáll a sorozatba, s át is vette a korábbi bajnokcsapat licencét. Az ő autójuk is sárga, de kicsit sötétebb árnyalatú, mint a Kiro Race Co – amely a már számos alkalommal nevet váltó kínai csapatot (tavaly ERT) váltotta fel, s új tulajdonosai révén már amerikai színekben versenyez, saját hajtáslánca helyett pedig a Porsche ügyfele lett.
Az egyéni bajnokságot a nyáron véget ért előző szezonban Pascal Wehrleinnal a Porsche, a csapatok és a gyártók versengését pedig a Jaguar nyerte. Utóbbiaknál az egyéni címről a szezonhajrában lecsúszó Nick Cassidy viszont a teszt alapján jelentős változást lát a két gyártó közötti erőviszonyokban.
„Korábban még versenyeztünk a Porsche ellen, most meg körbeautóznak minket” – mondta az új-zélandi, akinek továbbra is honfitársa, Mitch Evans lesz a csapattársa.
A Porschénál sincs változás a pilótafülkében, Wehrlein és az előző szezonban a legtöbb futamot nyerő Antonio Felix da Costa maradtak, az autó külseje azonban változott, hiszen a korábbi fekete-piros helyett teljesen belilult.
A tesztet a szokásokhoz híven ezúttal is egy próbaversenynap zárta, amelyen felmérhették, hogyan működnek majd az új szabályok és autók éles körülmények között. Ezen a versenyen pedig igazolódott a Cassidy által tett jóslat annyiban, hogy ő maga csak harmadikként futott be Wehrlein és da Costa mögött. A tesztet a helyszínről követte a The Race újságírója, Sam Smith, aki a négy Nissan-motoros autót, a gyári csapat mellett a két McLarent is erős kihívónak látja.
A nők itták meg a levét az áradásoknak
Eredetileg egy különálló teljes napot szánt volna az FE az első kizárólag női versenyzőknek kiírt tesztjére, ám mivel a Jaramába való átköltözéssel csúszott a menetrend, és a szezon pilótáinak mindenképpen három teljes napnyi gyakorlást akart biztosítani a sorozat, a hölgyeknek végül csak egy háromórás időszak jutott a körözésre, ráadásul úgy, hogy a helyszínváltás miatt sokan a szimulátorban sem ismerkedhettek a jaramai pályával.
A 11 csapat összesen 18 női versenyzőt kért fel a feladatra, közöttük voltak az F1 Academyből ismert pilóták, a már az IndyCar előszobájában járó Jamie Chadwick, és olyan tapasztaltabb versenyzők is, mint Tatiana Calderón vagy Alice Powell, na meg az a Simona de Silvestro, aki kilenc éve az FE második szezonját végig is versenyezte, most viszont már bobbal a téli olimpiára való kvalifikálásért küzd. Az F1 Academyt toronymagasan vezető Abbi Pulling itt is letette a névjegyét azzal, hogy a Nissannal a legjobb időt jegyezte, a második Chadwick lett a Jaguarral, a harmadik pedig Bianca Bustamante a McLarennel.
Versenyzői ülése egyiküknek sincs az induló FE-szezonra, de a sorozat korai éveiben három hölgy is rajthoz állt már a sorozatban, vagyis nem teljesen lehetetlen forgatókönyvről van szó a jövőre nézve.
Nem jutott el az F1-ig, de Verstappen szerint simán legyőzné őt ez a brit versenyző