Érdekes helyszínre látogatott el tavalyi először a Formula E: a London E-Prix helyszíne egy félig beltéri pálya volt, az ExCeL Arenában.
Tavaly a pálya második szektora kapott sok kritikát, főleg a két egymást követő visszafordító, ami több ütközésnek is helyszíne volt. A helyszín most az FIA elfogadására vár, és bár pontos változtatásokat nem közölt a Formula E, vélhetően ezt a szakaszt érinti majd a módosítás.
„Már így is nehéz volt átjutni rajtuk, ha teljesen elfordította az ember a kormányt. Ha valaki mellé behúzódtál, nem lehetett még jobban kanyarodni, ha melletted marad a másik autó. Így nem volt más választásod, a falba vezetted őket, mert nem tudtál jobban fordulni.” – meséli a tapasztalatokat Alexander Sims, a Mahindra pilótája.
„Az ilyen kanyarokat jó lenne elkerülni, így nekünk pilótáknak is több szabadságunk lenne az ütközésekkel kapcsolatban.”
A The Race értesülései szerint ezek csak a pálya átalakulásának első fázisát jelképezik majd, mielőtt 2023-ben a végleges verziót mutatják be. A Gen3-as autók nagyobb tempója ugyanis szélesebb teret kíván majd, ezt próbálják majd az épületen kívüli rész átalakításával elérni.
Az építkezés során 21 ezer négyzetméternyi kiállítóteret hoznak majd létre, ezt már a város is jóváhagyta. Ez teret nyújt majd a pálya meghosszabbítására is.
Sims azt is kiemelte a tavalyi tanulságok közül, hiába csökkentették a lassú pályán 4 kWh-val a felhasználható energiát, így is szinte végig padlógázon folyt a verseny. Ezzel teljesen elveszett a stratégiai spórolás a futamon.
Így senki sem fogta vissza magát, ami több ütközéshez vezetett a szokásosnál, többek között da Costa neheztelt túlságosan a vetélytársára.
„Túl sok energiánk volt, így minden egyenesben tövig nyomtuk, nem kellett elvenni. Ha előzni akartál, neki kellett koccanni a másiknak, hogy megvalósuljon.” – értett egyet kollégájával Stoffel Vandoorne, a Mercedes versenyzője.