Cem Bölükbasi, e-sportolóként kezdte pályafutását, és egészen magas szintre jutott el. Azután, hogy Forma-1-es versenyzőkkel méretett meg, az igazi versenypályán is kipróbálhatta magát.
Július második hétvégéjén az International GT Open mellett az Euroformula Open mezőnye is ellátogatott Magyarországra a nevezők között pedig egy érdekes névre bukkantunk…
Cem Bölükbasi, Törökország. Aki követi F1 Esports bajnokságot is követi, tudja, nem kis névről van szó. Három évben is szerephez jutott, majd néhány GT-versenyen szerepelt. Legutóbb pedig a téli F3-as Ázsia-bajnokság mezőnyében mérte össze magát a formaautózás élmenőivel.
Nem mindennapi történet, csakúgy, mint a folytatás. A Hungaroringen a második futam után – a háromból – kaptuk mikrofonvégre, egy győzelem és egy dobogós helyezés után.
Nem sok török versenyző jut el nemzetközi szintre, téged mi rántott be a motorsport világába?
CB: „Ami engem illet, gokartoztam néhány évig. Aztán elég hamar rájöttem, nincs igazán lehetőségem arra, hogy továbblépjek. Ezért az e-sport felé orientálódtam, részt vettem több F1-es szezonban is, de nem vetettem meg az iRacing, Asetto Corsa világát sem. Végül ez adta meg a lehetőséget nekem arra, hogy a való életben is kipróbáljam magam. Úgyhogy szponzoraimnak és a támogatóimnak köszönhetően most itt vagyok.”
Tavaly év elején mind a virtuális, mind a valós versenyzés legjobbjai együtt kerültek be a reflektorfénybe. Te hogyan élted meg mindezt így, hogy ismerted az érem mindkét oldalát?
CB: „Hihetetlen volt, mert a Forma-1-es pilóták versenyképessége magas szinten van. Addig dolgoznak, amíg nem nyernek. Ha elég versengő típus vagy, hogy eljuss a Forma-1-be, akkor biztos gyűlölsz veszíteni.”
Különleges dolog, amit véghez vittél, és az elmúlt években egyre több embernek adatott meg. Számodra hogyan alakult a váltás a két világ között?
CB: „Remélem segíthetek még több embernek elérni ezt. Szeretnék úttörő lenni, és segíteni amennyit tudok, akár a karrierem ideje alatt, akár miután visszavonultam.”
„Ma már nagyon élethűek a játékok, közel van egymáshoz a kettő. A legnagyobb különbséget a sebesség érzete jelenti. 300-zal menni a szimulátorban meg sem kottyan, de a való életben ez azért elég más. Ráadásul nincs újraindítás gomb sem.”
Hogyan tudtad kamatoztatni a való életben addig megszerzett tudásodat, amikor GT autókról áttértél a formula kategóriákra?
CB: „Rengeteget szimulátoroztam elsősorban, nem nagyon volt lehetőségem gyakorolni vagy tesztelni. Ezt az autót két-három nappal ezelőtt vezettem itt. Az F3-as Ázsia-bajnokságon kívül az egyetlen felkészülési lehetőségem a szimulátor volt.”
Megálltad a helyed ott is, úgy, hogy sok Formula 3-as és Formula 2-es pilóta volt ott a mezőnyben. Hogy érzed magad ezzel kapcsolatban?
CB: „Nem számítottam rá, mert az volt az első formaautós sorozatom, és nem volt korábbi hasonló tapasztalatom. Az, hogy ilyen rangos pilóták ellen versenyezhettem – akik F3-as és F2-es ülésekkel rendelkeznek vagy tesztpilóták a Forma-1-ben –, és tudtam velük tartani a tempót igazán motiváló volt. Remélem sok esélyem lesz még gyakorolni, és közel kerülni hozzájuk.”
Ez csak egy egyszeri alkalom, hogy az Euroformula Openben versenyzel, vagy maradsz a bajnokság további szakaszára is?
CB: „Még bizonytalan a helyzet, a szponzorokon múlik, de remélem maradhatok, most, hogy már kér dobogóm is van, természetesen szeretném folytatni.”
Számítottál arra, hogy megnyered az első versenyed a kategóriában?
CB: „Reméltem, hogy jól megy majd, de azért erre nem. A másodikon fel tudtam érni a harmadik helyre az első körben, onnantól próbáltam tartani vezető duó tempóját, de nehéz volt a zavaros légáramlatokkal megbirkózni. Tartottam egy ritmust, nem akartam túlságosan nyomni a közepén, tudtam, hogy megelőznek majd, ha így teszek. A verseny végén, amikor mindenki fárad, akkor kezdtem felzárkózni egy picit.”
Tavaly az F3-ban szerepelt Igor Fraga, aki McLaren eSport versenyét nyerte meg 2018-ban, és a Red Bull érdeklődését is felkeltette. Hogy látod a többieket, akiknek szintén nem idegen a virtuális versenyzés, követed az ő karrierjüket is?
CB: „Igor szintén versenyzett már, amikor az e-sportra nyergelt át. Nagyon jó a szimulátoron és a való életben is, tavaly megnyerte a Toyota Racing Seriest [egy téli új-zélandi rangosabb junior sorozatot – a szerk.]. Mindkét világban nagyon jó versenyző. Lando és Max szintén nagyon jók a szimulátorban is, mostanában ezt már mindenkiről el lehet mondani a Forma-1-ben, mert szoros a csata, és tudják, milyen fontos sok kört teljesíteni virtuálisan is.”
Mik a terveid jövőre?
CB: „A lehető legtöbb tapasztalatot szeretném gyűjteni itt, az Euroformula Openben, de ugyanakkor szeretnék megismerkedni a nagyobb leszorítóerővel rendelkező autókkal is. Ha elég gyakorlást tudok addig magam mögött, és készen állok, akkor szeretnék akár rögtön a Formula 2-be ugrani jövőre, ez a terv.”