back to top
2025. május 19. 01:26
KezdőlapFormula SportIjesztő balesettel hangolt a mezőny az Indy 500 időmérőjére

Ijesztő balesettel hangolt a mezőny az Indy 500 időmérőjére

-

Két bukást is hozott az utolsó edzésnap a 109. Indianapolis 500 időmérője előtt. A Chip Ganassi Racing várja a legjobb helyzetből a kvalifikációt.

Több napnyi edzés után pénteken kezdtek komolyra fordulni a dolgok Indanapolisban, ahol a hétvégén megrendezik a 2025-ös Indy 500 időmérőjét. Az úgynevezett Fast Fridayen az autók motorját először lehetett feltekerni arra a szintre, ahol az időmérőn lesznek, aminek köszönhetően a tempó is jelentősen nőtt, és mivel a kvalifikációval ellentétben ezen a napon még nem egyesével köröztek a mezőny tagjai, a szélárnyékban a teljes májusi Indy 500 hónap legnagyobb sebességeit érték el.

A leggyorsabbnak Scott McLaughlin bizonyult egy 233,954 mérföld/órás (376,431 km/óra) átlagsebességű körrel, ám a 3-as rajtszámú Chevy pilótája ezt szélárnyék segítségével érte el, ami az időmérő szempontjából nyilván nem mérvadó. A leggyorsabb szélárnyék nélküli kört nem ő, hanem Scott Dixon hozta össze (232,561 mérföld/óra), amivel második lett, megelőzve csapattársát, a pontversenyben élen álló Alex Palout, aki szintén szélárnyék nélkül ért oda a harmadik helyre. A magyar idő szerint szombaton délután 17 órakor kezdődő időmérőt így a Chip Ganassi Racing várhatja a legjobb helyzetből.

Nem volt felhőtlen ugyanakkor az istálló napja, hiszen harmadik versenyzője, Kyffin Simpson bukott, így a szintén második Indy 500-ára készülő 2021-es NASCAR-bajnok, Kyle Larson mellett az övé volt a nap másik balesete. A jóval látványosabb bukást Simpson hozta össze, aki a 4-es kanyarban veszítette el az uralmat az autója felett, ami a falnak csapódás után a levegőbe emelkedett, majd a kerekein landolva becsúszott a bokszutca bejáratába.

Simpson balesete:

Simpson napja ezzel véget ért, míg a Chip Ganassi Racing elkezdte felkészíteni a tartalékautót szombatra. Larson nem járt ennyire rosszul, és az Arrow McLaren/Hendrick Motorsports még a nap vége előtt rendbe hozta az autóját, amivel kiküldték egy installációs körre. 

Larson balesete a hármas kanyarban:

Szerencsére mindkét pilóta ép bőrrel megúszta az esést. „Jól vagyok, furcsa baleset volt. Minden furcsa volt vele kapcsolatban. Már a kivezető körben nem igazán érződött megfelelőnek valami, soha nem éreztem úgy az autóban magam, ahogyan arra számítottam. Átnézzük az adatokat, megpróbálunk rájönni, hogy mi csúszhatott félre, és igyekszünk biztosítani, hogy még egyszer ne történjen meg” – idézi a RACER Simpsont.

„Nyilván nehéz. Megforogtam. Nem tudom. Kicsit váratlanul ért, de szerintem rendben leszünk. Hamar túlteszem magam a dolgokon. Tudom, hogy megpördültem, de az autó egyensúlya eléggé közel volt a jóhoz” – mondta utólag Larson, aki az idén ismét megkísérli a duplázást, azaz ugyanazon a napon tervez elindulni az Indy 500-on és a NASCAR Coca Cola 600 névre hallgató Charlotte-i versenyén.

Ami az időmérőt lebonyolítását illeti, a magyar idő szerint 17 órától egészen 23 óra 50 percig tartó kvalifikáción a teljes mezőny részt vesz. Minden pilóta egyesével gurul pályára, hogy megtegyen egy négy mért körből álló időmérős próbálkozást, aminek az átlaga határozza meg a sorrendben elfoglalt helyét. Miután minden versenyző kapott legalább egy esélyt a kvalifikálásra, a fennmaradó időben újra próbálkozhatnak. Ennek menete, hogy a bokszutcát két sávra osztják. Akik az egyes sávba sorakoznak fel, azok elsőbbséget élveznek a pályára lépésben a kettes sávban levőkkel szemben, viszont nekik a pályára lépéssel automatikusan törlődik az előző kísérletük, azaz fennáll a veszélye, hogy nem javítanak, hanem rontanak az eredményükön. Ellenben a kettes sávban várakozók ennek veszélye nélkül próbálkozhatnak újra, de a közülük a sorrendben legelöl álló versenyző mindig csak akkor léphet pályára, ha az egyes sávban éppen senki nincs.

A szombati időmérő végére kialakult sorrend a 13.-tól a 30. pozícióig végleges, azaz ebben a sávban eldől a rajtsorrend. A legjobb 12 és az utolsó 4 (az idén 34-en neveztek, de csak 33 pilóta rajtolhat el) pedig vasárnap újra pályára lép. A program magyar idő szerint 22 óra 5 perckor kezdődik a top 12 szegmensével, amelyben a szombati időmérő legjobb 12 versenyzője egyetlen próbálkozást hajthat végre. Az így kialakult sorrend a 7.-től a 12. helyig dönt a rajtsorrendről, míg a legjobb 6-nak újabb kör következik, szintén egyetlen lövéssel. De csak miután eldől, hogy ki lesz az az egy pilóta, aki lemarad a 109. Indy 500-ról, a szombaton a 30. és a 34. hely között zárók ugyanis szintén külön szegmensben, szétlövéssel döntik el az utolsó három rajthely sorsát. Ők egy órát kapnak erre, és miután mindegyikük próbálkozott egyszer, az idő lejártáig újabb kísérleteket tehet. Aki pedig a végén a 34. helyen találja magát, az csomagolhat.

94 G-s becsapódás 375 km/órával – korábbi F1-es pilóta óriási bukásával indult az Indy 500 felkészülése