back to top
2025. május 21. 08:41
Kezdőlap500milesCsalással nyerték meg a tavalyi Indy 500-at? – dagad a botrány az idei...

Csalással nyerték meg a tavalyi Indy 500-at? – dagad a botrány az idei futam előtt

-

Utólag büntették és sorolták a mezőny végére az Indy 500 utóbbi két kiírásának győztesét és csapattársát, a háttérben pedig jóval nagyobb botrány is húzódhat egy egyszerű szabályszegésnél.

Az újonc Robert Shwartzman meglepetéspole-ja mellett hatalmas blamát is hozott az idei Indianapolis 500 múlt hétvégi időmérője, hiszen a legnagyobb esélyes Penske-istálló egyik autója sem vett részt a vasárnapi, rajtelsőségről is döntő felvonásban. Scott McLaughlin a reggeli edzésen bukott, a tartalékautót pedig a csapat nem tudta felkészíteni a legjobb 12 pilóta számára rendezett kvalifikációra, amelyen ráadásul a Penske másik két versenyzője, Josef Newgarden és Will Power sem vett részt, előbbi autója ugyanis nem ment át a technikai ellenőrzésen, mivel észrevették, hogy a csapat lecsiszolt egy hegesztést ott, ahol a hátsó ütközőzónát csatlakoztatni lehet a kocsihoz. Miután a Penske mindkét autón megpróbált módosítani a bokszutcában – ami már szabálytalan –, inkább úgy döntöttek, hogy visszalépnek.

Ezután Doug Boles, az IndyCar elnöke még aznap este sajtótájékoztatót tartott és megerősítette, hogy Newgarden és Power a 11. és 12. helyről rajtolhat majd a most vasárnap rendezendő versenyen – lévén a legjobb 12-be bejutottak –, és bármilyen büntetésről majd csak a 109. Indy 500 után fognak dönteni. Ezután azonban változott a helyzet, és az IndyCar vasárnap és hétfőn elvégzett „további vizsgálatok után” közölte, hogy a két versenyzőt a mezőny végére, azaz a 32. és 33. pozícióba száműzik.

A Fox Sports adásában James Hinchcliffe szemléltette, hogy pontosan hol módosított szabálytalanul a Penske az autóin:

„Az Indianapolis 500 integritása a legfontosabb, és egyértelmű az IndyCar azon szabályainak megsértése, amelyek tiltják ennek az alkatrésznek a módosítását és előírják, hogy azt úgy kell használni, ahogy a csapatoknak leszállították – közölte a döntés után Boles. – Nagyobbnak kell lennie a büntetésnek annál, hogy az autók onnan rajtolhatnak, ahová lehet, hogy egyébként is kvalifikáltak volna, ha megkapják erre a lehetőséget. Az autók a leggyorsabb 33 autó mezőnyébe tartoznak, ugyanakkor az, hogy a mezőny végéről kell rajtolniuk, ebben az esetben megfelelő büntetés.”

Boles azért emelte ki, hogy a 33 leggyorsabb autó közé tartozik a két Penske, hiszen Jacob Abel, a Dale Coyne Racing egyik pilótája nem kvalifikálta magát, lévén csak 33 autó indulhat, ő pedig 34. lett az időmérőn. Amennyiben a két Penske-t úgy, ahogy van, kizárták volna az időmérőről, az azt jelentette volna, hogy vagy Power, vagy az utóbbi két évben a futamot megnyerő Newgarden nem indulhatott volna el a versenyen.

Az IndyCar emellett azt is megállapította, hogy McLauglin autója a vasárnapi balesetkor nem módosított hegesztéssel futott.

Az utolsó helyre száműzés ráadásul nem minden, hiszen mind Newgarden, mind Power stratégáját felfüggesztették az idei Indy 500 időtartamára – előbbié, Tim Cindric egyben a Penske IndyCar csapatának elnöke is –, emellett elbukták a bokszutcában elfoglalt kedvező helyüket és az időmérős eredményükért kapott pontjaikat, valamint autónként 100 ezer dolláros büntetést kaptak. Érdekesség, hogy Cindricet és Power stratégáját, Ron Ruzewskit a tavalyi szezonnyitó után a Penske csapaton belül tiltotta el, mivel szerepük volt az akkori csalós botrányban, ami azután robbant ki, hogy kiderült, Newgarden és Power akkor is hozzáférhetett az extra lóerőket biztosító, gombnyomásra aktiválható rendszerhez, amikor a szabályok értelmében nem lett volna szabad.

Mindez nyilván nagyon rosszul fest – nem véletlen kezdte Boles a sorozat integritásának fontosságával –, hiszen Roger Penske nemcsak csapatot tulajdonol, hanem a Penske Entertainment Corporation által az Indianapolis Motor Speedwayt és a teljes IndyCar-szériát is.

Will Power, Penske, Indianapolis
Power autó nélkül hiába indult volna el az időmérőn, valószínűleg nem tudott volna beleszólni a pole-ért zajló csatába / Penske Entertainment: Paul Hurley

Miért ennyivel később büntettek?

Miközben Boles az időmérő után még azt mondta, követik a megszokott folyamatot, és csak a verseny után (amely az Indy 500 esetében egy héttel, és nem egy nappal követi az időmérőt) büntetnek, ha büntetnek, hétfőn már arról beszélt, hogy az IndyCar időközben rájött, ez most nem lesz elegendő. „Az ember ráeszmél ennek az eseménynek a nagyságára, amitől egyértelműen olyan érzése lesz, hogy »Tudják mit, nem kellene ezt úgy kezelnünk, mint bármely más versenyt.«

Boles azt is elmagyarázta, hogy bár elsőre nem volt egyértelmű, milyen szabály alapján sorolják vissza a mezőny végére Powert és McLaughlint, erre a szabályok lehetőséget adnak. „Ennek a versenynek az integritására és fontosságára gondolva, az IndyCarnak van egy szabálya. Ez a 9.2.1-es szabály, amely kimondja, hogy a büntetést meg lehet határozni a szabályszegés mértéke és a verseny igazságosságára gyakorolt hatása alapján. Az IndyCar bármikor jogosult az alábbi szankciók bármelyikét, mindegyikét vagy kombinációját kiszabni bármely taggal szemben a szabályok megsértése miatt.”

Már tavaly is csalással nyerték az Indy 500-at?

Powe és McLaughlin mezőny végére sorolása után többen is azt kifogásolták, hogy egy az egyben ki kellett volna zárni a két Penske-t az időmérőről, és lehetőséget adni Jacob Abelnek a részvételre. Ezt a Dale Coyne Racing újonca – miközben megköszönte a támogatást – azonban nem tartotta volna helyénvalónak, mondván mindennél jobban szeretne részt venni az Indy 500-on, de saját jogon akarja kivívni az indulást, és nem egy technikai szabályszegés kedvezményezettjeként.

Boles emellett kifejtette, hogy azért nem zárták ki a teljes kvalifikációról Powert és McLaughlint, mert a két napos időmérő szombati felvonása előtt mindkettejük autója átment a technikai ellenőrzésen, és így jutott be a legjobb 12-be, majd aztán vasárnap bizonyultak szabálytalannak. Pato O’Ward, a McLaren pilótája azonban úgy nyilatkozott, „garantálja”, hogy már szombaton is lecsiszolt hegesztéssel futott a két Penske, és „ha ma kizárták őket, akkor tegnap is ki kellett volna.” Mindehhez a mexikói még annyit tett hozzá, hogy nem mérnök, és nem tudja, mennyi tempót jelent a megoldás, ha egyáltalán ezt a célt szolgálja (felmerült az is, hogy az autó hátuljának szerkezeti szilárdságát növeli a légellenállás csökkentése helyett), de a szabályok feketén-fehérek kimondják, hogy a Penske szabálytalanságot követett el.

Josef Newgarden, Penske, Indianapolis
Newgarden előtt nagy feladat áll, ha zsinórban harmadszor is nyerni akar, hiszen a 28. rajthelynél hátrébbról ez még soha senkinek nem sikerült / Penske Entertainment: Mike Young

És ha mindez nem lenne elég, Marshall Pruett, a Racer veterán újságírója szembesítette Boles-t a sajtótájékoztatón azzal, hogy „számos csapat már vasárnap előtt felhívta az IndyCar figyelmét arra, hogy léteznek ilyen módosítások” és „én észrevettem és körbeküldtem [fotókat] ezekről az elemekről az autókon szombaton, csütörtökön, és az áprilisi nyílt teszten, egyes csapatok pedig azt mondták nekem, hogy vannak fotóik ezekről a módosított ütközőzónákról már a tavalyi versenyről is.”

Sőt, Pruett és Nathan Brown, az Indy Star újságírója egyaránt megjegyezte, hogy a szóban forgó hegesztés a Newgarden Indianapolis múzeumban látható 2024-es győztes autóján is le van csiszolva. „Ezek az autók számos alkalommal átmentek a technikai ellenőrzésen, ahol ezt vagy nem vették észre, vagy szándékosan figyelmen kívül hagyták” – mondta Pruett.

A szóban forgó autó, amelyről Pruett az X-re is posztolt egy, az IndyCar hivatalos médiaoldalán található fotót, miközben kiemelte, számára egyértelműen látszik az elsimított hegesztés:

„Azt hiszem, először is azt reagálnám erre, hogy ezt vasárnap fedeztük fel – kezdte válaszát Boles. – Ezek a tények. A tények, amiket én ismerek, azok, hogy vasárnap fedeztük fel, a büntetés pedig azon alapul, ami vasárnap történt. A múlt éjszaka óta az összes csapat szólt nekem, hogy vannak fotóik autókról – és nem csak a Penske autókról, hanem másokról is –, amelyeken szabálytalan dolgok lelhetők fel. Megkérdeztem tőlük, hogy miért nem küldött vagy mondott nekem soha senki semmit ezekről? Soha nem hallottam róluk. Tudom, hogy a paddockban keringett, de soha nem hallottam róla. Ha valaki azt mondta volna, hogy ez a helyzet, elmentem volna, és beszéltem volna Rockettel (Kevin Blanch, a technikai ellenőr csapat vezetője – a szerk), és biztosítottuk volna, hogy odafigyeljünk erre. A Rockettel folytatott beszélgetéseim során Rocket elmondta, esetenként sok mindent hall csapatoktól, de nem mondta specifikusan azt, hogy erről a problémáról hallott volna.”

„Én csak az általam ismert tények menték haladok. A tények, amiket én ismerek, azok, hogy a vasárnap vizsgált autók nem feleltek meg a szabályoknak, és csak az alapján hozhatok döntést, amit ismerek. És csak bátoríthatok arra embereke, hogy ha vannak fotóik szabálytalan autókról, akkor el kell mondaniuk nekem. Akkor foglalkozhatok vele, de nem tudok foglalkozni olyasmivel, ami tavaly történt, amikor még nem is volt az enyém ez az állás. Mint ahogy nem foglalkozhatok valamivel, ami szombaton történt, ha senkiben nem volt meg a bátorság odajönni és szólni erről aznap.”

Egy kommentelő Pruett posztja alá egy másik felvételt is kitett, amelyen Newgarden győztes autójának hátsó része látható a tavalyi Indy 500-on. Ezen is ott van a módosított hegesztés:

A 109. Indianapolis 500 vasárnap, magyar idő szerint 18 óra 45 perckor rajtol el.