Íme az eddig ismert részletek a McLaren WEC-projektjéről.
A McLaren a minap bejelentette, hogy 1995 után (nyitóképünkön az abban az évben győztes Yannick Dalmas, Masanori Sekiya, JJ Letho trió autója) visszatér a Le Mans-i 24 órásra azzal, hogy 2027-től gyári csapatként beszáll a hosszú távú sportautó-világbajnokság (WEC) Hypercar-mezőnyébe, olyan gyártókhoz csatlakozva, mint a BMW, a Cadillac, a Ferrari, a Peugeot, a Porsche, a Toyota, az Alpine és az Aston Martin, miközben 2027-ig még a Genesis és a Ford is érkezhet. Ennél többet azonban nem árultak el, a The-Race.com értesülései szerint pedig majd csak júniusban, a 93. Le Mans-i 24 órás előtt fognak egy sajtótájékoztató keretein belül. A szaklap azonban több információval is rendelkezik a wokingiak projektjéről.
Az ötlet nem a semmiből jött, hiszen Zak Brown, a McLaren Racing vezérigazgatója már 2017 óta pedzegeti a visszatérést a hosszú távú versenyzésbe, és a WEC és az IMSA közös technikai szabályait is annak egyik leghangosabb szószólójaként támogatta. Éppen ezért a The-Race azt valószínűsíti, hogy bár egyelőre csak a WEC-es beszállást jelentették be, a Porsche Penske Motorsport példáján felbuzdulva az IMSA-ban is indulni fognak, már csak azért is, mert így könnyebb lesz a programot finanszírozó partnereket találni.
Az autót az LMDh-szabályok szerint építik majd X-trac-váltóval, Williams Advanced Engineering (WAE) akkumulátorral és MGU-val, valamint Bosch elektronikai rendszerrel, míg a vázat értelemszerűen a négy elfogadott gyártó (Dallara, Ligier, Multimatic, ORECA) valamelyikével készíttetik el. A The-Race információi szerint az a Dallara lehet a befutó, amelyet a Cadillac és a BMW is használ. Na de milyen motorral, adódik a jogos kérdés?
Sajnos ezen a téren el kell keserítenünk a benzinőrülteket, mivel az Aston Martin után nem jön újabb V12-es motor a mezőnybe, a McLaren ugyanis ikerturbós V6-ossal tervez, amelyet a gyártó harmadik hibrid autója, az Artura erőforrása ihlet.

Ezek mellett az is fontos részlet, hogy a McLaren nem állít fel teljesen új csapatot a WEC-részvételhez, helyette egy meglévő, tapasztalt sportautó-csapattal karöltve fog beszállni. Ez az istálló aligha meglepő módon a részben Zak Brown által tulajdonolt United Autosports, amely – aligha véletlenül – tavaly óta McLaren 720 S-el versenyez az LMGT3-as kategóriában, és amely az utolsó olyan nagy korábbi LMP2-es csapat, amelynek eddig nem volt esélye kipróbálni magát a királykategóriában.
Hogy mennyire kompetens istállóról van szó, ahhoz elég megnézni a United Autosports eddigi eredménysorát. Mióta 2017-ben beszálltak az LMP2-be, kétszer (2020, 2024) nyertek Le Mans-i 24 órást, egyszer European Le Mans Series-t (2020) és WEC-et (2020), nem beszélve az Asian Le Mans Series-ben szerzett bajnoki címükről, tavalyi Daytonai 24 óráson elért győzelmükről és számos LMP3-as sikerükről.
A pilótákról még korai beszélni, a The-Race ugyanakkor azt írja, hogy mivel rengeteg a rivális, a McLarennek gyorsan kell cselekednie, ha le akar csapni a legjobbakra, miközben természetesen a United Autosports jelenlegi versenyzői jó eséllyel pályáznak egy ülésre. Nem utolsó sorban már csak azért is kell igyekezni, mert az új autót már 2026 elején pályára tervezik vinni, hogy legyen egy teljes évük korlátozások nélkül tesztelni azt.
Lángoló autójába szorult a női versenyző, már a kórházból üzen megmentőinek