A Red Bull továbbra is kutatja, mitől lett ismét kiemelkedően gyors a Mercedes.
A büntetései ellenére is Lewis Hamilton örülhetett a legjobban Brazíliában, ugyanis a 10. pozícióból sikerült megnyernie a futamot. A Bikák ezen felbuzdulva egyre jobban mutogatnak a csillagosok végsebességére, ám azt nem tudják, hogy a hátsó szárny vagy a motor körül szaglásszanak jobban.
Már a pénteki nap előrevetítette az erőviszonyokat Interlagosban. A Mercedes gyorsabb a Red Bullnál. Az időmérőn több, mint három tizeddel verte a hétszeres világbajnok az ellenfelét, majd jött az a bizonyos keserű pirula. Újabb büntetés a motorcsere miatt, majd kizárás a hátsó szárny kapcsán. Ennek ellenére a 36 éves pilóta végzett az élen vasárnap, 10,4 másodpercet verve a hollandra. A Mercedes pilótája a sprintfutamon 9 versenyzőt, míg a vasárnapi viadalon 6-ot utasított maga mögé. Részben úgy „repült el” ellenfeli mellett, mintha ők csak parkoló autók lennének. Ez viszont tovább fokozta az osztrák istálló gyanakvását.
A számokat tekintve, a sprinten Hamilton 21,7 km/h-val volt gyorsabb a mérési ponton, a futamon ez a szám 15,2 km/h-ra redukálódott le. Ez a különbség a szektoridőkben is felütötte a fejét, legfőképp az egyenesekben volt nagyobb a Mercedes előnye. Verstappen a kanyargós szakaszon egy tizedet hozott riválisán, míg az első és harmadik szektorban Hamilton remekelt.
Túlmelegedő abroncsok a második szektorban:
Adrian Newey a következőkkel magyarázta az Ezüst Nyilak előnyét:
,,A kiemelkedő végsebességükkel két dologra kényszerítettek minket. A tervezetnél kevesebb leszorítóerővel kellett mennünk. Ezen felül a versenyzőinknek meg kellett nyomnia a második szektort, hogy fel tudjanak rájuk zárkózni. Ez viszont szinte ‘megfőzte’ az abroncsokat.”
A Bikák hónapok óta nyomozzák azt, mitől lett ilyen erős az ellenfelük. Sok elmélet látott már napvilágot, ám az igazságba úgy tűnik egyik sem trafált bele. Helmut Marko szerint a fölény az erőforrásokban rejlik:
,,Sokkal gyorsabb volt, mint a többi pilóta. A Mercedesnek sikerült egy rakétát varázsolnia a bajnokság döntő szakaszára.”
A Red Bull szerint az új és a régi hajtáslánc között 20 lóerő különbség is lehet. A Honda viszont az új erőforrással csak 6-8 lóerőt tudott találni. A csillagosok természetesen ezt a feltételezést visszautasítják. Számításaik szerint csak egy tizedet nyernek az új motorral.
A titok a tapadás mértékben rejlik?
A Mercedes mérnökei szerint Hamilton titkának a nyitja nemcsak a végsebességnél keresendő:
,,Jobb volt a tapadásunk a 3-as és a 12-es kanyarban. Ezek az egyenesek előtt helyezkednek el. Interlagosban a hátsó gumik hőmérsékletén múlik a tapadás mértéke, valamint azon, hogyan tudod ennek megfelelően bevenni a kanyarokat. Az első tengelyünk nagyon stabil volt. A versenyzőink ezen felül különösen vigyáztak az abroncsokra a 6-os és a 7-es kanyarban. A Red Bull ott egyértelműen gyorsabb volt nálunk. Ha ebben a két kanyarban agresszíven használod a gumikat, akkor ki is ütöd őket a további szakaszokra.” – magyarázták az Ezüst Nyilak.
Az Auto Motor und Sport beszámolója szerint a vasárnapi futam előtt Adrian Newey és Paul Monaghan két mappával rohant be Nikolas Tombazis – az FIA technikai igazgatója – irodájába. Ismét ugyanarról a témáról volt szó, mint pénteken. A Red Bull egyelőre csak tisztán szeretne látni, ám az esetleges óvást sem zárják ki.
,,Meglátjuk hogyan értelmezi az FIA az ügyet.” – tette hozzá a Bikák tervezője.
Marko azonban már a lehetőségeiket vizsgálja:
,,Nincs elég bizonyítékunk ahhoz, hogy fellépjünk ellenük. Az óvás lenne az utolsó eshetőség.”
Toto Wolff azonban magabiztosan nézi az ellenfél ténykedését:
,,Úgysem fognak találni semmit.” – állította a csillagosok vezére.
A fordított Red Bull trükk:
Az Ezüst Nyilak pontosan tudják mit nehezményezett riválisuk a Szövetségnél.
,,Ahhoz hasonlót csinálnak, mint mi a bakui futam előtt.” – árulta el sejtésüket Christian Horner.
Ki emlékszik még a szezon elején kirobbanó flexi szárny ügyre? Most némileg más formátumban köszönhet vissza a dolog. Viszont előbb nosztalgiázzunk egy kicsit és elevenítsük fel min ment a vita az év elején.
Lewis Hamilton a Spanyol Nagydíj után megfigyelte, hogy Max Verstappen hátsó szárnya jobban mozog a kelleténél. Természetesen a Mercedes meglovagolta az ügyet, így az FIA-hoz fordultak. Időközben kiderült, hogy a Ferrari, az Alfa Romeo és az Alpine eleme is „visszahajlik” bizonyos sebesség fölött. A McLaren és az Aston Martin a csillagosok mellé állt, ugyanis nekik sem tetszett a mutatvány.
Technikai direktívával és szigorított teszttel próbálta oltani a tüzet az FIA, ami sikerült is nekik, ugyanis a Francia Nagydíj után ez a téma elhalkult.
Az Ezüst Nyilak kérdéses hátsó szárnya állítólag fordítva működik. A szárny főlapja szándékosan lefelé deformálódik, így pedig a megengedettnél nagyobbra nyithatja a rést. Ez kívülről gyakorlatilag láthatatlan, mert a szárnyfedél eltakarja az alsó elemet. Az AMuS szerint a turpisság felfedéséhez pontosan kell tudni azt, hogy mit keres az ember. A Red Bull ugyanakkor nagyon is tisztában volt azzal, hol kell vizsgálódni. Verstappen, mikor Hamilton hátsó szárnyát tapogatta az időmérő után, tudta mit kell néznie. Láthatóan az alsó részt nyomogatta, a felső helyett. A német lap úgy véli, hogy a Mercedes egykori alkalmazottai avathatták be a Bikákat, ugyanis még a szezon elején a Powertrains kapcsán jó pár mérnököt csábított el ellenfelétől az osztrák csapat.
A Red Bull gyanúja és Hamilton legutóbbi diszkvalifikálása viszont most nem csengett össze. Véletlenszerű az, hogy az autó ugyanazon területéről van szó. A Bikák egy szándékosan létrehozott hatás miatt panaszkodnak. A Mercedes kizárást viszont egy hiba okozta. Minden jel arra utal, hogy meglazult két csavar, ami a jobb oldali lemezhez rögzítette a szárnylapot.