back to top
KezdőlapFormula 1Nyuszifül és cápaszáj – a Red Bull újraértelmezte az F1-es autók hűtését

Nyuszifül és cápaszáj – a Red Bull újraértelmezte az F1-es autók hűtését

-

Nem a legbiztatóbb előjel az ellenfeleknek, de az F1-es előszezonban a legtöbb szó a címvédő alakulat, a Red Bull formabontói megoldásairól esik.

Az autóbemutatója során a Red Bull igyekezett a lehető legjobban elrejteni a szemmel látható újításait a várhatóan az év slágertámájának ígérkező hűtőnyílások körül. Az egyértelműen kirajzolódott, hogy az Adrian Newey és Pierre Wache által vezetett technikai részleg szeretne elmozdulni a Mercedes által az elmúlt két évben sikertelenül használt „zero-pod” koncepció felé, azaz minimalizálná az oldalszekrényeken a légbeömlő nyílások méretét, azok pontos formáját azonban homály fedte egészen az első tesztnapig.

Red Bull RB20
Fotó: F1TV

A szahíri gyakorlás nyitónapján aztán a minden szögből leselkedő kamerák elől már nem volt hova bújnia az RB20-nak, a felvételek pedig formabontó megoldást tártak a kíváncsi tekintetek elé: az autó két oldalszekrényén a szokványos egy-egy nagy helyett két-két rendkívül szűk hűtőnyílást alakítottak ki, egyet vízszintesen, egyet pedig alatta függőlegesen. Megszokott, hogy a technikai újításokat olykor a hozzájuk leginkább hasonlító állatok után nevezi el a bokszutcai „szaknyelv”, a vízszintes rés pedig elég gyorsan megkapta a „cápaszáj” ragadványnevet.

De azért ennyivel még a Red Bull sem tudja elintézni az autó teljes hűtésigényét. Természetesen a bukócsövön kialakított hűtőnyílás nem hiányozhat, s valamivel még öblösebb is lett, mint a tavalyi. Emellett azonban a versenyzők két válla fölött is található még két nyílás, ami a kormányon lévő, a pilóta felé néző kamerából „nyuszifüleknek” hat, legalábbis az F1 TV-ben elhangzott értékelés szerint. Ezen nyílások magyarázatot adnak a motorborítás szokatlan, magasított ívére mindkét oldalon, amelyek a levegő elvezetésére szolgálnak.

A Mercedes csapatvezetőjét, Toto Wolffot már meg is kérdezték, mit gondol arról, hogy a Red Bull az oldalszekrényekkel az ő 2022-ben bevezetett, majd elvetett koncepciójukat próbálja sikerrel alkalmazni.

„Minden csapat a maga fejlesztési útvonalát járja. Amiről azt gondoljuk, hogy működik, azt bevetjük. Mi eltávolodtunk a zero-pod koncepciójától egy konzervatívabb oldalszekrény felé, mert úgy gondoljuk, számunkra az a jobb megoldás” – nyilatkozta Wolff.

Kövesd élő hírfolyamunkat az előszezoni teszt első napjáról