back to top
KezdőlapFormula 1Az FIA megindokolta a Verstappent és a Red Bullt feldühítő tettét

Az FIA megindokolta a Verstappent és a Red Bullt feldühítő tettét

-

Az FIA megindokolta, hogy miért várt szokatlanul sokat a Brazil Nagydíj időmérőjének második szakaszában a piros zászló érvénybe léptetésével. A késlekedés a Red Bullt és Max Verstappent is feldühítette, noha a holland pilóta gyorsabb reakció esetén is kiesett volna.

1 perccel és 37 másodperccel azelőtt, hogy leintették volna a Brazil Nagydíj időmérő edzésének második szakaszát, Lance Stroll a falhoz csapta az Aston Martint a hármas kanyarban. Emiatt rögtön dupla sárga zászlós fázis lépett érvénybe, majd 40 másodperccel később jött a piros zászlós megszakítás, ami bebiztosította mindkét Red Bull kiesését. A 12. időt elérő Max Verstappen azonnal nekiment az FIA-nak, amiért nem jött rögtön a piros, majd utólag Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke is kifakadt a Sky Sports-nak.

Verstappen frusztráltságában butaságokat nyilatkozott

„Nem értem, miért tartott ilyen sokáig, hogy érvénybe lépjen a piros zászló. Ez nyilvánvalóan nagy baleset volt. A hármas kanyar az egyik legveszélyesebb kanyar a pályán. 40 másodpercbe telt érvénybe léptetni a pirosat, és ez már a második nap zsinórban, hogy nagyon késői döntések születnek, akár a tegnapi VSC-ről, akár a mai pirosról beszélünk. A többi piros zászló rögtön érkezett. Csakis a biztonságra kell koncentrálni, nem arra, hogy autók befejezhessék a körüket. Stroll nem próbált meg továbbmenni, annyi volt neki” – nyilatkozta Horner.

A közösségi médiában persze rögtön beindultak az összeesküvés-elméletek arról, hogy az FIA direkt Verstappennel és a Red Bull-lal akart kitolni, ám a valóság az, hogy a holland pilóta már egy teljesen megszokott reakcióidejű piros esetén is kiesett volna. Az Autosport értesülései szerint pedig az FIA nem is amitt késlekedett, hogy többen is befejezhessék a mért körüket, hanem azért, mert Horner szavaival ellentétben a kanadai pilóta fedélzeti kameráján az látszott, hogy próbál elindulni. És mivel a vasárnapra halasztott időmérővel nagyon szűkös az idő a kvalifikáció és a futam között, ilyen helyzetekben életbevágó lehet, ha egy pilóta vissza tud kecmeregni a garázsba, és nem kell a csapatnak jóval az időmérő vége utánig várnia arra, hogy visszaszállítsák a sérült kocsit.

Ezért Stroll mérnöke arra utasította a pilótát, hogy amennyiben lehetséges, hossza vissza az autót, mert a telemetria szerint a motornak nem volt baja, és a hőmérsékleti szenzorok sem jeleztek veszélyt. Az FIA is ezért várt, és csak azután léptette életbe a piros zászlót, hogy bizonyossá vált, Stroll nem fog tudni elindulni, de az Aston Martin még a piros jelzés megjelenése után is reménykedett ebben, és csak később szólt a kanadainak, hogy állítsa le a motort.

Stroll balesete:

Az a felvetés Horner részéről pedig szintén sántít, hogy biztonságosabb lett volna rögtön piros zászlót alkalmazni, mert a dupla sárga zászló lényegében egy lokális piros zászlónak felel meg, a pilótáknak azon a szakaszon ugyanis pontosan úgy kellett cselekedniük (le kell lassítani és fel kell készülni a megállásra), mintha piros zászló lett volna érvényben.

Az valóban vita tárgyát képezheti, hogy Colapinto balesete után az FIA miért csak 6 másodpercet várt a piros zászlóig, Alonso és Albon esetében ugyanakkor egyértelmű volt, hogy a kár annyira jelentős, hogy a pilóta nem fog tudni továbbmenni. Verstappent ezzel együtt ugyanakkor egy, a megszokottnál semmivel sem később érvénybe léptette piros sem mentette volna meg, hiszen Leclerc a sárga zászló megjelenése után 2 másodperccel már kiütötte őt a továbbjutók közül.

Elképesztő felvételek: így vezette Hamilton Senna autóját a Brazil Nagydíj előtt (videó)