back to top
KezdőlapFastest SlapA BMW Motorsport negyven éve indította útjára tehetséggondozó programját

A BMW Motorsport negyven éve indította útjára tehetséggondozó programját

-

A kerek évforduló alkalmából a bajor prémiumgyártó összehívta első felkarolt tehetségeit és a BMW Motorsport Junior Program legújabb felfedezettjeit, hogy a BMW 320i, a BMW M4 GT4 és a BMW M6 GT3 versenyautók árnyékában együtt elevenítsék fel legizgalmasabb történeteiket.

2017-ben fennállása negyvenedik jubileumához érkezett a BMW motorsport-részlegének tehetséggondozó programja. A kerek évfordulót a bajor prémiumgyártó a BMW és a MINI vezetéstechnikai tréningjeinek otthonában, a németországi Maisach város versenypályáján ünnepelte meg, ahol a BMW Motorsport GmbH alapítója, Jochen Neerpasch és a BMW Motorsport igazgatója, Jens Marquardt mellett a márka első felfedezettjei és legfiatalabb tehetségei is tiszteletüket tették. Az 1977-es csapatból az egyesült államokbeli Eddie Cheever és a svájci Marc Surer, a 2014-es esztendő házon belüli tehetségének megválasztott, finn Jesse Krohn, valamint a jelenleg is futó BMW Motorsport Junior Program öt növendéke, a nagy-britanniai Ricky Collard, a dániai Mikkel Jensen, a holland Beitske Visser, illetve a németországi Dennis Marschall és Nico Menzel is ellátogatott a múlt héten Maisach-ba.

BMW Motorsport
Fotó: BMW AG

Idézetek a BMW Motorsport korábbi és jelenlegi versenyzőitől

Eddie Cheever, 1977-es BMW junior:

„Autóversenyzői pályafutásomat igazából Jochen Neerpasch és a BMW tehetséggondozó programja indította el. Ez volt az első olyan lehetőség az életemben, amikor professzionális körülmények között állhattam rajthoz. A BMW Motorsport tehetséggondozó programjához akkoriban semmi sem volt fogható. Hatalmas köszönettel tartozom Mr. Neerpasch-nak és a BMW-nek.”

„Tehetségeteknek és kitartásotoknak köszönhetően mindannyian lehetőséget kaptatok a BMW Motorsport Junior Programtól, ami azt jelenti, hogy már most óriási előnnyel indultok mindazokkal szemben, akik nem részesei a programnak. Tanuljatok a korábbi győztesektől, lessétek el a fortélyokat” – tanácsolta Eddie Cheever a BMW Motorsport Junior Program fiatal felfedezettjeinek.

Marc Surer, 1977-es BMW junior:

„Ha a BMW tehetséggondozó programja nem karol fel, soha nem futhattam volna be ilyen motorsport-karriert. Az volt a jó akkoriban, hogy semmi sem korlátozott minket a volán mögött, nem voltak szigorítások. Jóllehet, néha egymásnak ütköztünk a pályán, de ettől eltekintve abszolút szabadon autóztunk. Manapság sokkalta jobban felkészülhettek egy-egy versenyre, mint mi akkoriban. Ha másért nem, már csak rendkívül fiatal életkorotok okán is. És akkor a szimulátorokat ne is említsük: negyven évvel ezelőtt még csak nem is álmodhattunk ilyesmikről.”

Jesse Krohn, a BMW Motorsport Junior Program 2014-es Év tehetsége:

„Imádnék a ’70-es és ’80-as években versenyezni. Akkoriban még nem volt blokkolás- és kipörgésgátló, csak a pilóta és az autó.”

Ricky Collard, a BMW Motorsport Junior Program 2017-es felfedezettje:

„A BMW Motorsport Junior Program mindannyiunk karrierjének legfontosabb állomása. Kétség nélkül állíthatom, hogy a BMW támogatása nélkül nem lehetnék már most autóversenyző.”

Mikkel Jensen, a BMW Motorsport Junior Program 2017-es felfedezettje:

„A BMW Motorsport szoros együttműködésben dolgozik a Formula Medicine csapatával, amely lehetőséget biztosít nekünk arra, hogy a különféle technikák segítségével az erőnléti edzések mellett mentálisan is fejlődjünk. Ez rendkívül sokat segít a versenyek előtti felkészülésben.”

Dennis Marschall, a BMW Motorsport Junior Program 2017-es felfedezettje:

„A csapatmunka a GT versenyosztályban, és ezáltal a BMW Motorsport Junior Programban is központi szerepet játszik. Amikor több pilótával osztozol egy versenyautón, minden pillanatban észben kell tartanod, hogy jó állapotban, jó gumikkal kell átadnod a gépet. Nem lehetsz egoista.”

Nico Menzel, a BMW Motorsport Junior Program 2017-es felfedezettje:

„A fiatal pilóták közül néhányan teljesen semmibe veszik a versenyautózás veszélyeit. Tisztelni kell a technikát és bízni benne, de soha nem szabad megfeledkezni a ránk leselkedő veszélyekről.”

Beitske Visser, a BMW Motorsport Junior Program 2017-es felfedezettje:

„A szimulátoros gyakorlás ma már a napi rutinunk és az edzéstervük része. Nagy előnye, hogy minden olyan szituációt kipróbálhatunk, amely élőben túl kockázatos lenne. A versenypályán soha nem kockáztatnánk meg egy balesetet pusztán az ideális ív miatt, a szimulátor azonban erre is lehetőséget biztosít.”

BMW Motorsport
Fotó: BMW AG

A BMW negyven éve futó tehetséggondozó programjának főbb mérföldkövei

1977: elindult a BMW Motorsport tehetséggondozó programja

Jochen Neerpasch, a BMW Motorsport GmbH alapítója kereken négy évtizeddel ezelőtt, 1977-ben indította útjára a bajor prémiumgyártó tehetséggondozó programját, akkor még BMW Junior Team néven. A motorsport élvonalának németországi történetében ez volt az első alkalom, amikor egy autógyártó vállalat saját színeiben egy teljes egészében fiatal pilótákból álló csapatot állított rajtrácsra. A BMW előremutató tehetséggondozó programjának első felkarolt triumvirátusa a Marc Surer, Manfred Winkelhock és Eddie Cheever alkotta hármas volt, akik módosított BMW 320i versenyautójukkal a Német Versenysorozatban készültek fel a későbbi világbajnoki futamokra.

1978 – 1982: Forma-2

Miután 1973-ban jelentős mértékben enyhültek a Forma-2-ben induló versenyautók erőforrására vonatkozó szabályozások, a sorozat egyre több autógyártó, így többek között a BMW figyelmét is felkeltette. A bajor prémiumgyártó a széria egyik legkiválóbb motorsport-technológiáját varázsolta elő a négyhengeres benzinmotorból, 1978-tól pedig a Forma-2 futamain a tehetséggondozó program felfedezettjei is rajthoz álltak. Sőt mi több, 1982-ig a BMW erőforrásával versenyző pilóták öt Európa-bajnoki címet is elnyertek. A BMW tehetséggondozó programjának felfedezettjei a Forma-1-be is feljutottak, amelynek versenyhétvégéi a Forma-2 futamainak is rendre otthont adtak.

1991 – 2001: versenybe szállt a BMW „első” formaautója

1991-ben a BMW beszállt az ADAC Forma-bajnokságba, amelynek elsődleges célja az volt, hogy elfogadható költségvetés és átlátható biztonsági előírások mellett minden pilótának és csapatnak egyenlő versenyfeltételeket biztosítson. A szériában a BMW számos világhírű pilóta karrierjének elindulásához járult hozzá: 1991-ben Christian Abt, majd egy évvel később Alexander Grau is abszolút győzelmet ünnepelt a bajor prémiumgyártó színeiben. Itt mutatkozott be többek között a későbbi Forma-1-pilóta, Ralf Schumacher és Christian Klien is. A BMW utolsó sorozatbeli címét 2001-ben Timo Glock zsebelte be. „Rendkívül szerencsés vagyok, amiért a BMW Motorsport tehetséggondozó programjának részese lehettem. Motorsport-karrieremet javarészt a BMW-nek köszönhetem” – nyilatkozta a német pilóta, aki a BMW színeiben jelenleg a Német Túraautó Bajnokságban (DTM) versenyez.

2002 – 2010: bemutatkozott a BMW „második” formaautója

A formaautók versenyében hosszú éveken át a BMW saját belépő szintű, Formula BMW névre keresztelt versenysorozata számított etalonnak. A sorozatot Németország, Nagy-Britannia, Ázsia és az Egyesült Államok versenypályáin hívták életre. A széria formaautóival szinte mindenben egyező Formula BMW FB02 versenyautókban eközben már a bajor prémiumgyártó 15 éves tehetségei is bizonyíthatták rátermettségüket, a Forma-1 szabályrendszeréhez hasonló versenykörülmények között. A BMW versenysorozatait széleskörű tehetséggondozó program övezte, a kiváltképp fiatalon felkarolt növendékeket pedig a bajor márka egészen a motorsport csúcskategóriájáig kísérte. A program egyik leghíresebb felfedezettje a Forma-1 immáron négyszeres világbajnoka, Sebastian Vettel. „Elmondhatatlanul szerencsés vagyok, amiért fiatalon a BMW és a Red Bull támogatását élvezhettem. Nélkülük soha nem kerültem volna be a Forma-1-be. Rendkívül hálás vagyok azokért az időkért, csupa szép emléket őrzök” – mondta a német klasszis. De a BMW Motorsport szárnyai alatt nevelkedett többek között Nico Rosberg, Nico Hülkenberg, Daniel Ricciardo és Marco Wittmann is. 2005 és 2008 között a bajor prémiumgyártó minden évben megrendezte a Formula BMW versenysorozat négy regionális mezőnyét egyesítő Formula BMW World Final világkupát is, amelyen a tehetséggondozó program összes pilótája rajthoz állhatott. 2008 és 2010 között a kizárólag Európában megrendezett Formula BMW Europe megmérettetést is életre hívták.

2011 – 2013: Formula BMW Talent Cup

A Formula BMW Talent Cup névre keresztelt versenysorozat három idényt élt meg. A szériában a BMW Motorsport valós körülmények között ismertette meg a tehetséggondozó program felfedezett tehetségeivel a professzionális versenyzés követelményeit. A fiatalokat vezetéstechnikai trénerekből és versenymérnökökből álló kisebb csapatok készítették fel, illetve menedzselték, a saját vezetési stílus leképezésétől kezdve, egészen a versenyautó részletekbe menő beállításáig. 2011-ben Stefan Wackerbauer, 2012-ben Marvin Dienst, míg 2013-ban Robin Hansson nyerte meg a szériát.

2014-től: BMW Motorsport Junior Program

A 2014-ben útnak indított BMW Motorsport Junior Program arra is lehetőséget biztosít, hogy a fiatal tehetségek a professzionális GT versenyosztály élvonalában fejlődjenek tovább. A rendkívüli lehetőséggel elsősorban azok a pilóták élhetnek, akik már rendelkeznek korábbról némi GT-versenyautós, illetve túraautós tapasztalattal. A széleskörű tehetséggondozó program kezdőautója a BMW M235i Racing versenyautó utódjaként kifejlesztett BMW M4 GT4 modell, amelynek fejlesztési és tesztelési munkálataiba éppen ezért a fiatal növendékeket is bevonták. A BMW M4 GT4 volánjánál legjobban teljesítő tehetségek később a BMW M6 GT3 versenyautóban is bizonyíthatnak. A BMW Motorsport Junior Program felfedezettjei a házon belüli tesztvezetéseken és az éles versenyeken felül intenzív elméleti oktatásokon, erőnléti edzéseken és szimulátoros képzéseken is részt vesznek. A 2014-es Év tehetségének megválasztott Jesse Krohn a teljes programot sikerrel végezte el, így ma már a BMW Motorsport állandó gyári pilótája a GT versenyosztályban.