A vezetést segítő technológia ugyan sokat fejlődött, de még mindig távol állunk attól, hogy az autók közúton önmagukat vezethessék: erre remek példa a Roborace legújabb videója is. A Teslában ugyan már van autópilóta és a Chevrolet egyes típusaiban is van Super Cruise, ezek jelenleg a legfejlettebb vezetést segítő rendszerek, de nem is szabad mindenütt használni őket, és szükségeltetik még az ember figyelme. A független versenysorozat legutóbbi balesete pedig máris bemutatta, hogy van még bőven kihívás az önvezető technológiában.
A Roborace egy egyedi versenyszéria, amely még mindig csak a tesztelési fázisban van, de de csütörtökön streamelték, ahogy az egyik autójuk nem jutott messzire, és a falnak ütközött. A svájci Acronis SIT Autonomous járműve épp megkezdte volna a körét, amikor hirtelen 90 fokot elfordult, és egyenesen a szalagkorlátnak ment, ahogy az az alábbi Twitter bejegyzésben is látható.
Roborace is the world first driver-less/autonomous motorsports category.
This is one of their first live-broadcasted events.
This was the second run.
It drove straight into a wall. pic.twitter.com/ss5R2YVRi3
— Ryan (@dogryan100) October 29, 2020
Itt látható az eset egy másik szögből is:
WHATTT ? It's live https://t.co/LOFjjjXKkL pic.twitter.com/Jz5mxclmH5
— Roborace (@roborace) October 29, 2020
Persze, legyünk igazságosak, a Roborace nem is árul zsákbamacskát, ők is még Beta szezonnak hívják a jelenlegi fázist, miután tavaly egyáltalán bemutatkoztak, így iylen hibák is a tanulási fázis része. Az ötlet a sorozat mögött az, hogy a csapatoknak a saját privát, vezetést segítő szoftverükön kell dolgozniuk, miközben az autók teljesen megegyeznek. Jelenleg a Roborace a DevBot 2.0 nevű járgányt használja.
Mindeközben a Waymo bejelentette, hogy vezető nélküli taxikat küldenek Phoenixbe, a GM Cruise nevű márkája pedig San Franciscoban kezdi meg a sofőr nélküli tesztüzemet, már idén. A Tesla is kiadott egy béta verziót a „Full Self-Driving” önvezető funkciót, egyes sofőröknek. A csütörtöki Roborace baleset ugyanakkor mindenkit emlékeztethet arra, hogy még mennyi fejlesztésre lesz szükség ahhoz, hogy teljesen önállóan járó járművekről beszélhessünk.