Jack Doohan pénteki szuzukai balesete egy komoly biztonsági aggályra ébresztette rá a Forma-1-es mezőny tagjait a DRS-t illetően – a rendszer használatának 15., utolsó évében.
Az Alpine pilótája a második szabadedzésen amiatt bukott nagyot az 1-es kanyarban, mert nyitott DRS-sel érkezett meg a gyors jobbosba – a hátsó szárny felnyíló eleme ugyanis csak akkor záródik automatikusan vissza, ha a versenyző a fékre lép vagy elemeli a lábát a gázról, más esetben egy a kormányon lévő gombbal, manuálisan zárható le. Doohan a sejtések szerint szándékosan nem nyomta meg a gombot a kanyar megkezdése előtt, miután a szimulátorban gyakorolva működött számára ez a taktika.
A versenyzők érdekvédelmi szervezete, a GPDA péntek esti gyűlésén a baleset körülményei is szóba kerültek, a frissen megválasztott egyik igazgató, Carlos Sainz pedig ezt követően a változtatás követelésének szószólójává lépett elő. Szerinte a sportnak nem kellene a versenyzők saját döntésére bízni a DRS kanyarokban való használatát, az ugyanis hasonló balesetekhez vezethet.
Egy ripityára tört autó története: nem feledékenység, pusztán szembejött a valóság
„A Forma-1 bármely másik korszakában Jack ma már nem járkálna itt, és ha az autókat egyre gyorsabbá tesszük, akkor ezzel a biztonság javulásának is lépést kell tartania. Azt hiszem, elég erélyesen szólaltam fel, amikor azt mondtam, meglep, hogy ilyen baleset nem történt gyakrabban. Velem is előfordult, hogy rossz gombot nyomtam meg, és a DRS nyitva maradt. Ez pedig hatalmas megcsúszást és ijedtséget tud okozni az olyan kanyarokban, mint itt az 1-es, a sanghaji 1-es vagy az ausztráliai 9-es” – mutatott rá Sainz, akit a racingnews365 idéz.
„Túl sok olyan kanyarunk van, ahol a versenyzőn múlik, hogy visszazárja, és a rendszernek is minden alkalommal jól kell működnie, hogy tényleg vissza is záródjon. Attól tartok, hogy nem volt elég sok balesetünk ahhoz, hogy ráébredjünk, ennek a biztonságosságán még dolgoznunk kell.”
„De remélem, ez a mostani bukás bebizonyította, hogy szükségünk van egy automatikus rendszerre, ami 50 vagy 100 méterrel a féktáv előtt magától lezáródik, így nem fordulhat elő, hogy a versenyző hibázzon vagy egyszerűen a rendszer ne működjön. Illetve ha nem működik, lenne egy kis idő, hogy erről figyelmeztetést kapjunk és lezárjuk mi magunk.”
„A jövő évre [amikor az aktív aerodinamika érkezik] fontos lesz számunkra, hogy előálljanak egy automatikus rendszerrel.”
A helyzet furcsasága, hogy a 2011-ben az előzések megkönnyítésére bevezetett DRS jelenleg ismert formájában utolsó évét tölti az F1-ben. Jövőre, az új technikai szabályokkal az aktív aerodinamika érkezik, aminek működési elve szerint az egyenesekben minden autó első és hátsó szárnya alacsony leszorítóerőjű állásra ugrik át az energiahatékonyság jegyében. Ezzel a felnyíló szárnyak azon funkciója, hogy előnyben részesítse az üldöző autót, megszűnik ugyan, ám helyére egy új előzést segítő rendszer érkezik majd, ami az elektromos hajtás intenzívebb használatát teszi lehetővé a támadási közelségbe került versenyzőknek.
Megszűnik a DRS, összemennek az autók – bemutatták a 2026-os F1-es szabályokat