A Red Bull legendás tervezője, Adrian Newey elismerte, hogy eleinte lesújtották a Forma-1 újdonsült ground effect-szabályai. A brit tervezőguru csak az apróbb részletek megjelenését követően tudott lelkesebb lenni.
A 2022-es szabályváltozások értelmében az autók leszorítóerejének túlnyomó része a talajkölcsönhatásból (ground effect) származik. A szóbanforgó megoldás annak érdekében lett alkalmazva, hogy a versenyzők a riválisukhoz közel autózva kevésbé szenvedjenek a turbulens légáramlatoktól, és ezáltal könnyebben tudjanak előzni a versenyek során.
Red Bull: Newey egyszer majdnem rábólintott a Ferrari „mesés” ajánlatára
A technikai igazgatóknak azonban sok félelme volt az új regulák láttán, például hogy a korlátozások és a szigorú előírások miatt az F1 az IndyCarban használatos egyforma karosszériák irányába megy el. Ez azonban utólag kiderült, hogy alaptalan volt, mert már 2022-ben is számos különböző koncepciót láthattunk a versenypályákon.
Newey nemrégiben elárulta, hogy a többi tervezőhöz hasonlóan ő sem volt valami lelkes, miután először végigfutotta a 2022-es szabályváltozásokkal kapcsolatos információkat.
„Őszinte leszek, amikor megláttam az új regulák első változatát, akkor még nem igazán tudtam hova tenni az olvasott tudnivalókat – árulta el a brit tervezőzseni, akinek már számos bajnoki tervrajz került ki a kezei közül.
„Nagyon szigorú volt a jellege, és ezzel nem voltam egyedül, mert más csapatok is ezt a véleményt osztották. Szerencsére az idő múlásával sikerült elérnünk változásokat e téren, és enyhítettek néhány ilyen jellegű korlátozáson.”
Azonban ahogyan Newey egyre mélyebbre ásott az új szabályokat tanulmányozva, rájött, hogy az ördög a részletekben rejlik. A Red Bull sztártervezője arra a következtetésre jutott, hogy az nyerheti a legnagyobbat, aki a megfelelő padlólemezzel képes maximalizálni a talajkölcsönhatás jelenségét. Ez „menthette meg” a Red Bullt, mert a brit főtervező élvezte az ezzel a feladattal járó kihívásokat.
„A korlátozások miatt meg van kötve a kezed, de amint belemerülsz a részletekbe, máris számos különböző módon értelmezheted a dolgokat – folytatta a 65 éves brit szakember. – Személy szerint mindig élvezem a szabályváltozásokat, mert ezek lehetőséget adnak egy újfajta szemléletre, és a kreativitást is javítják. 2026-ot ilyen téren még nem vagyok képes megítélni, hogy milyen lesz.
Newey-nak ismételten sokat köszönhet a Red Bull, mert az utóbbi két szezonban szinte minden az energiaitalosokról szólt. Max Verstappen vezetésével eddig az egyéni és a konstruktőri bajnokságban sem talált legyőzőjére 2022 óta, és ha egy kisebb fajta csoda nem történik idén, akkor ez a sorozat nagy valószínűséggel a ground effect-szabályok harmadik évében sem fog megszakadni.
Verstappen vagy Newey tudná könnyebben győztessé tenni a Haast?