back to top
KezdőlapFormula 1Egyre mohóbbak az F1-es csapatok

Egyre mohóbbak az F1-es csapatok

-

Az F1 szponzorációjával foglalkozó szakemberek úgy látják, bár a névadó szponzori megállapodások terén lanyha a piac, összességében sok új márka áramlik be a sportágba, és a csapatok egyre magasabb árat kérnek a hirdetési felületért az autón.

A BlackBook Motorsport kérdezett meg nemrég három iparági szakembert a témában, és Alan Rees, a CSM Sports & Entertainment’s stratégiai igazgatója állapította meg azt, hogy a csapatnévben feltüntetett márkanév lehetősége veszített a vonzerejéből, ugyanakkor összességében vibrál a piac.

„Vajon mennyi cég hajlandó 40, 50, 60 millió dollárt adni, hogy névadó szponzor legyen? – tette fel a kérdést. – Meglátásunk szerint ezen a területen kevésbé élénk a mozgás, mint korábban. Ugyanakkor a többi területen, a meglévő megállapodások száma és az újak értéke alapján emelkednek az árak, a csapatok több pénzt kérnek, mert ígéretes a piac.”

„Az élcsapatok autóin alig maradt szabad hely. Ha csak nem távozik valamelyik partnerük, nem sok hely maradt az újaknak, kivéve talán a Ferrarinál – mondta. – A hátrébb lévő istállók viszont a jelek szerint kicsit küszködnek.”

Két év alatt nyolc új csapatfőnök – mi ez a nagy megújulási hullám az F1-ben?

2023-ról azt mondta, 70 új márka érkezett az F1 világába, és az új megállapodások átlagos értéke 6 millió dollárt volt, noha a kiemelkedően drágák felfelé húzzák ezt a számot. Segítségül, a névadó szponzoroknál (például a Red Bull esetében az Oracle vagy a Mercedesnél a Petronas) említett 60 millió dollár átszámolva 21 milliárd forint.

Austin Schneider, a Sport Dimensions üzletfejlesztési igazgatója úgy látja, egy szponzori befektetésnél 3-5 év kell a megfelelő megtérüléshez az F1 világában.

„Nehéz megmondani, elértük-e a csúcsot. A legnagyobb kihívás a fenntarthatóság megtartása lesz, mert gazdaságilag nem biztos, hogy hosszú távon megéri 35 ezer dollárt kérni egy személy paddock klubos belépőjéért. Vajon ilyen áron visszatérnek az emberek egy év múlva is?” – tette hozzá.

Simon Hinchliffe, a Prism Sport & Entertainment vezetője pedig azt mondta, „a közönség egyre jobban felismeri a márkaneveket azáltal, hogy látja őket sportrendezvényeken, az érzelmi kötődés hatására.”

A nap, amikor a Red Bull ráeszmélt, hogy Verstappen a következő Schumacher