back to top
KezdőlapFormula 1Hidrogén meghajtású F1-es autó lehetőségét vizsgálja az Alpine

Hidrogén meghajtású F1-es autó lehetőségét vizsgálja az Alpine

-

Az FIA a legutóbbi bejelentésével ismertté tette, hogy a Forma-1 a 2026-2030 közötti időszakban turbó-hibrid motorokat használnak majd teljes mértékben fenntartható üzemanyagokkal.

Ám csúcskategória révén a Forma-1-nek mindig is távol jövővel is kellene foglalkoznia. Közismert tény, hogy a gyártók sok olyan megoldást próbálnak ki itt, amelyek előtt vagy utóbb megjelennek az utcai autókban is, ám könnyen előfordulhat, hogy itt lehet majd egy kis távolódás az F1 és a hétköznapi autózás között.

Mivel az utcai autók esetében egyre inkább az elektromos hajtás felé tolódik a mérleg a nyelve, a Forma-1 esetében szinte elképzelhetetlen, hogy valaha is tisztán elektromos motorok fogják hajtani a versenyautókat (erre jött létre a Formula E), hiszen a távol jövőben sem valószínű, hogy tudnának majd olyan erősségű elektromos motorokat megalkotni, amivel reálisan lehetne lecserélni a hibrid rendszereket.

Ebből kifolyólag egyéb, alternatív megoldások is szóba jöhetnek, amelynek egyik jelenkori úttörője az Alpine, hiszen a franciák már nem csak gondolkozási szinten vannak, hanem komoly vizsgálatokat folytatnak arra vonatkozóan, hogy mennyire lehet majd létjogosultsága a hidrogén meghajtásnak, amely meghajtással már jövőre találkozhatunk  a hosszútávú világbajnokságban.

Erről a gyártó ügyvezetője Laruent Rossi beszélt a motorsport.com-nak:

„Nem hiszem, hogy jelen pillanatban az elektromos meghajtás teljesen készen állna, ehhez legalább még 15 év szükséges, de nem gondolom, hogy a következő 1-2 új motorszabályokban helyet kapnának. Azért vizsgáljuk mi a lehetőségeket, mert hiszem, hogy gyártóként, különösen belső égésű motor gyártóként az is a feladatunk, hogy új megoldásokat dobjunk be az asztalra, mint például a hidrogén üzemanyagként történő használatát.”

„Számomra és számunkra is egyaránt komoly lehetőség ez, hogy több legyet üssünk egy csapásra. Tisztább megoldás a hagyományos üzemanyagnál, igaz nem teljes mértékben tiszta, de így is sokkal jobb. Bőséges mennyiségben áll rendelkezésre, miközben a szerves vagy szintetikus üzemanyagok kínálata és előállítási költségei korlátozottak lehetnek, pluszba van még egy pro érv mellette, az pedig a hang. Talán húsz év múlva az emberek már nem fognak ezzel foglalkozni, mert az új autóknál is kisebb hanghatás lesz, plusz addigra az utcai autók is jóval csendesebbek lesznek, de a mai világban még igen is fontos szempont, a show része.”

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy a Forma-1 egy szórakoztatóipar, amellett egy üzlet is. De az üzlet arra épül, hogy az emberek szeretik, nézik és élvezik, nem tudok nem erre gondolni, szóval ezt az utat követjük.”

Rossi elmondása szerint a tanulmány célja az, hogy megvizsgálja, hogy a hidrogén meghajtás egyáltalán képes-e előállítani az F1 által megkövetelt teljesítmény szintet. Amennyiben a válasz igen, akkor utána mindenképpen szeretnék majd a valóságban is megalkotni és demó jelleggel bemutatni a nagyvilágnak is.

„Szerepet fogunk majd játszani abban, hogy inspiráljunk másokat, beleértve az irányító testületeket is. Először viszont magunknak kell bebizonyítani. hogy működik, meg kell vizsgálnunk, a hitnél több kell. Ha ez működik, akkor mindenképpen szeretnénk majd ezt demosntrálni is, mondjuk Le Mans-ban az 56-os garázst használva vagy a Nürburgringen, ahol egy utcai autónkat szerelnénk fel ilyen hidrogén hajtással. Ez talán elég meggyőző lehet majd az irányító testületeknek, hogy van odáig vezető út. Ha a Porsche és a Ferrari más nyomokat akarnak követni, legyen. De ez még jobb is, mert így csak még több opció kerülhet fel arra a bizonyos asztalra.”