George Russell meg van győződve róla, hogy tenni kell valamit az idei autókkal, mert ha nem tesznek, előbb-utóbb óriási baleset fog történni.
Már a szezon korábbi részében is kifejezte aggodalmát, majd az Azerbajdzsáni Nagydíj pénteki szabadedzései után is kitért arra a problémára George Russell, hogy hosszú távon tarthatatlan lesz az új generációs Forma-1-es autókra jellemző pattogás. Az időmérőn az 5. rajtkockát megszerző Mercedes-pilóta ezután szombaton hosszabban is beszélt arról, hogy valamit tenniük kell, mert előbb-utóbb valaki nagyon össze fogja törni magát.
Mivel az idei évtől visszahozták a szívóhatást az F1-be, az új szabályok úgy lettek kialakítva, hogy maximalizálják ezt, ezért az autók a korábbiaknál alacsonyabb hasmagassággal és jóval merevebb felfüggesztéssel futnak. Emiatt nagy sebességnél sokkal hamarabb leér az aljuk a növekvő leszorítóerő miatt, és ha nem is kezdenek el feltétlenül delfinezni, akkor is pattognak valamennyire.
Bakuban ez a pálya jellege miatt minden korábbi versenynél nagyobb méreteket öltött, ami több pilótában is kérdéseket vetett fel a biztonsággal kapcsolatban. A pénteki versenyzői eligazításon is szóba került a dolog, és a versenyzők elkezdtek beszélni arról, hogy a csapatokra kell-e bízni a helyzet megoldását, vagy a biztonsági kockázat miatt az FIA-nak kell-e közbelépnie.
Bárhogy is lesz, George Russell szerint mindenképpen tenni kell valamit, mert „csak idő kérdése” egy hatalmas baleset.
„Sokunk alig tudja egyenesben tartani az autóját ezeken a huplikon. Az utolsó két kanyaron 300 km/h-s sebességgel megyünk át, miközben leér az autó alja. Az aszfalton is látszik, hogy mennyire közel futnak a kocsik a talajhoz. Még a Forma-2-esek is ebben a helyzetben vannak, mert azoknak az autóknak is hasonló a filozófiája. Ez pedig szerintem szükségtelen napjaink technológiája mellett. Szükségtelennek tűnik, hogy milliméterekre az aszfalttól vezetünk Forma-1-es autót 320 km/h-s tempó felett” – nyilatkozta az időmérő után a Mercedes pilótája.
„Ez a katasztrófa receptje. Úgyhogy nem tudom, mit tartogat a jövő, de nem gondolom, hogy ez három éven át, vagy amennyi idei ezek a szabályok lesznek érvényben, fenntartható lesz” – tette hozzá.
Russell igyekezett elejét venni azoknak a hangoknak, amelyek szerint csak azért kampányol ennyire a változtatás mellett, mert a Mercedest a többieknél jobban sújtja a pattogás, és ha az FIA változtatna a szabályokon, az nekik különösen jól jönne.
„Csapatként nem vagyunk kimondottan mellette, mert versenyről versenyre egyre többet tanulunk az autóról, és bármilyen változtatás korlátozni fogja ezt a tanulási folyamatot – világított rá éppen az ellenkezőjére a 24 esztendős pilóta. – Szerintem a top 3 csapat ugyanolyan helyzetben van. A Ferrarit valószínűleg kicsit jobban érinti, mint a Red Bullt, hiszen láthatóan szenvednek ezzel, de senki nem a teljesítmény fokozásáért változtatna, hanem biztonsági okokból.”
„Alig látom a féktávot, mert annyira pattog az autó. Az utolsó kanyarban pedig mindkét oldalon fal van, miközben közel 320 km/h-val megyünk, az autó pedig le-föl pattog. Nem túl kényelmes, úgyhogy együtt újra kell gondolnunk ezt, mert egyértelműen veszélyes” – jelentette ki Russell.