back to top
KezdőlapFormula 1Szörnyülködve nézik az új vezetők, mi folyik a Williamsnél

Szörnyülködve nézik az új vezetők, mi folyik a Williamsnél

-

Bár a Williams friss technikai igazgatója, Pat Fry az abszolút sereghajtó Manort is megjárta, elmondása szerint sehol nem találkozott még olyan zűrzavaros gyártási folyamattal, mint új csapatánál. Az autó csak az utolsó pillanatban állt össze.

A tesztek és a Bahreini Nagydíj első napjának tapasztalatai alapján a Williams idén is a középmezőny stabil tagja lehet, mindenesetre nagy előrelépés vagy nagy visszaesés sem várható tőlük a 2023-as konstruktőri hetedik helyükhöz képest. Ám ez talán még hízelgő kijelentés is annak fényében, hogy a színfalak mögött micsoda fejetlenség uralkodott a tél folyamán – legalábbis ez volt a sokkoló benyomása Pat Fry-nak, aki novemberben érkezett az istállóhoz azt követően, hogy nyáron távozott az Alpine-tól.

Fry már a 80-as évek vége óta az F1-ben dolgozik, csapata között volt a Benetton, a McLaren és a Ferrari is, a sikercsapatok után azonban 2016-ban és 2017-ben a mezőny végéről elmozdulni soha nem tudó, végül meg is szűnő Manor tanácsadója volt. Ennek fényében pedig eléggé beszédes a véleménye arról, hogy milyen állapotokat tapasztalt a grove-i istálló munkafolyamataiban a csapattal töltött első hónapjai során.

„Annak módja, ahogyan megépítjük az autót, nagyon eltérő ahhoz képest, amit én normálisnak neveznék. És ez nem valami hatékony. Minden elképesztően későn érkezett, különösebb ok nélkül. Ahhoz vagyok szokva, hogy az időtállóbb elemek korán elkészülnek, és a padlólemezt, amin elsősorban múlik az aerodinamikai hatékonyság, a legvégére hagyjuk. De itt egyszerűen minden a végén érkezett. Sohasem láttam még ilyet. Nem akarok újra ilyet átélni, és biztos vagyok benne, hogy James sem” – utalt a csapatvezetőre, James Vowlesra.

„Pedig sok aerodinamikailag fontos felületet korán elküldtünk gyártásra, de mégis fennakadások történtek, és az egész egy nagy kupacba halmozódott.”

Vowles szintén új érkezőnek számít a csapatnál, hiszen éppen egy évvel ezelőtt érkezett meg a Mercedestől, így elmondása szerint azzal ő sem volt még teljesen tisztában, hogy milyen nehézségekkel küzd a csapat az autó építése során – noha tavaly év közben már látta, hogy néhány kulcsfontosságú területen hosszú ideje nem halad a korral és a riválisok tempójával a Williams.

20 éve elavult műszerekkel szerez pontokat az F1 kiscsapattá silányult óriása

„Tavaly már február 20. volt, amikor megérkeztem a csapathoz, akkorra az autó már fizikailag egyben volt” – idézi Vowlest az Autosport. – Így csak az évközi fejlesztésekre volt rálátásom, ami az építéshez képest pehelysúlyú kihívásnak számít. Akkor is voltak már egyértelmű jelei a problémáknak, de nem olyan mértékben, mint amivel télen szembesültünk.”