A Williams sok szempontból átalakulásra szorul, de az elavult módszerek lecserélése nem megy egyik napról a másikra. A csapatnál meglesz a böjtje az elmúlt hetek baleseteinek is.
A Williams mindennapi működéséről elárult mostanában néhány furcsa részletet a tavaly kinevezett új csapatfőnök, mert megdöbbentette, milyen idejétmúlt megoldásokat használnak. Az alkatrészek logisztikájában a nyilvántartást például egy sokezer soros Excel táblában vezetik, emiatt necces volt, hogy az idei autó egyáltalán időben elkészül-e.
Pat Fry és James Vowles személyében olyan tekintélyes szakemberek érkeztek más csapatoktól, akik testközelből tapasztalták, milyen feltételek, munkakörülmények szükségesek a sikerhez, és ezeket a gyakorlatokat megpróbálják átültetni, a változtatások végrehajtása azonban nem megy könnyen.
Erről beszélt a WIlliams egyik vezető mérnöke, bevetve egy érdekes hasonlatot is. „Pat és James őszintén beszél a helyzetről, és talán el is túlozzák a problémákat. De a problémák léteznek, meg kell oldani őket, ezen dolgozunk. Régóta tudunk róluk, de mindig nehéz beruházni a kapcsolódó folyamatokba, amikor magát az autó érintő fejlesztésekbe befektetésekkel is küzdünk” – idézte Dave Robsont az Autosport.
„Utóbbi már a múlté, most már tudjuk, hogy megvannak a források a beruházásokhoz, James és Pat pedig tudja, milyen a korszerű technológia.”
„Sok változtatás zajlik, de ez olyan, mintha biciklizés közben próbálnánk megjavítani a defektet. Nehéz időt szakítani arra a munka során, hogy mindenki alkalmazkodjon az új munkamódszerekhez.”
A Williams ugyanakkor fájdalmas veszteségeket nyelt be az előző két versenyen, az autókban több mint 2 millió dolláros kár keletkezett a balesetekben. A költségvetési keretben a javítások összege feltehetően a fejlesztési büdzsé rovására megy, és Alexander Albon is utalt rá, hogy a baleseteknek „később meglesz a böjtje.”