Toto Wolff háláját fejezte ki a Mercedesnek, s elárulta, hogy ő maga is mentális egészségügyi problémáktól szenved.
A mentális egészség az utóbbi időben az élet minden területén napirenden lévő témává vált. Többek között Lando Norris is nagy hangsúlyt fektet a mentális egészség fontosságára, ő nyílt meg leginkább a témával kapcsolatban, miközben csapata, a McLaren kapcsolatban áll a Mind nevű, e területnek szentelt jótékonysági szervezetet.
Wolff elismeri, hogy személyes mélypontja a tavalyi, koronavírussal sújtott időszak során következett be, amikor 24 hétvégére 17 versenyhétvégét zsúfoltak be, és amely során azon vívódott, hogy folytatni akarja-e egyáltalán az F1-ben.
A hónap elején a Said Business Schoollal közösen tartott LinkedIn-fórumon Wolffot arról kérdezték, hogyan maradt mentálisan kiegyensúlyozott, és hogyan tartotta a lelket csapatában egy ilyen különös helyzetben.
„Rájöttem, hogy olyasvalakiként, aki inkább a reflektorfényben van, a kamera előtt és olyan fantasztikus márkákat képvisel, mint a Mercedes és a Petronas, hitelesnek kell lennem” – válaszolta Wolff.
„De amikor olyan embereket látünk, akiknek mondjuk láthatóbb szerepük van, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy boldogok, és mindenük megvan az életükben, jók a kapcsolataik, van pénzük és sikeresek. Az igazság az, hogy ez nem általános szabály.”
„Mielőtt csatlakoztam az F1-hez, igazi életközepi válságban volt részem. Nem tudtam, hogy maradjak-e a pénzügyi vonalon, vagy csináljak valami mást, majd a Monacói Nagydíjon találtam magam, merő véletlenségből.”
„Számomra úgy tűnt, mindenki, aki ott dolgozott a csapatoknál, egyszerűen tökéletes életet élt, most pedig gyorsan magam mögött tudva az elmúlt 20 évet, ugyanebben a helyzetben találom magam.”
Wolff azonban elismerte, hogy „bizonyos értelemben még mindig küzd”
„Időnként egyszerűen tudomásul kell vennünk, hogy rossz napunk, rossz hetünk, vagy rossz hónapunk van, ekkor időt kell töltenünk önmagunkkal, és megpróbálni megérteni, mi tesz minket boldoggá és mi nem.”
„Ez az elmélkedés segít jobban megérteni, hogyan strukturáljuk az életünket.”
„Mint sok más ember, én is küzdök mentális egészségügyi problémákkal, és van egy nagyszerű csapatom is… ez nem egy általános ‘kórosan beteg vagyok’ állapot.
„Inkább arról van szó, hogy tudomásul veszem, hogy az összes legjobb embernek is, akikkel dolgoztam, lehet mélypontjuk, és ha van körülöttük egy nagyszerű csoport, akkor a csoport viszi tovább a vállán a dolgokat.”
„Nálam ez tavaly volt így. Jött a Covid, és nem igazán tudtam, hogy folytatni akarom-e a sportban.”
„Hónapokig nem találtam választ a kérdésemre, és ilyenkor nyilvánvalóan nem vagy a legjobb formádban.”
„Ahhoz, hogy megvédd a szervezetet, hogy a lehető legjobb keretet teremtsd meg neki, vigyáznod kell magadra.”
James Allisonra utalva Wolff elárulta: „Ezt a technikai igazgatóm mondta, amikor én azt mondtam, hogy ‘egyszerűen nem vagyok a legjobb formámban, és néhány nap múlva visszajövök’.
„Azt mondta: ‘Szánj rá minden időt, mert amikor visszajössz, újra szükség lesz a varázslatodra. Ha jelenleg nem érzed úgy, hogy képes vagy rá, az rendben van, majd mi visszük a vállunkon a dolgokat’.
„Ez olyasmi, amit nagyon megnyugtatónak találtam, és megmutatta, hogy a szervezet, amelynek mindannyian részesei vagyunk, nagyon erős, és hogy ha egy pillanatra ki kell vonnod magad, akkor valaki más fogja vinni a labdát.”