back to top
KezdőlapFormula EJön a gyorstöltés a Formula E-be, de versenyzők szerint rémes ötlet

Jön a gyorstöltés a Formula E-be, de versenyzők szerint rémes ötlet

-

Hét korábbi bajnok, nagy újraegyesülések, egy próbatétel előtt álló gyerekkori barátság és a formabontó köntösben visszatérő bokszkiállások, amik megosztják a sportot. A Formula E véglegessé vált mezőnye megkezdte a tesztelést a 2024-es szezonra.

A csapatok felállását, a pilóták eredményességét és tapasztalatát tekintve kijelenthető, hogy a valaha volt legerősebb mezőnnyel készül az elektromos széria a 10. szezonjára. A helyezkedés nagy volt a holtszezonban, csak három csapat vág neki változatlan felállással az új évadnak: a DS Penske, a Porsche, valamint a kínai istálló, amely viszont a nevét változtatta meg éppen a napokban, így NIO helyett már ERT-ként kell rá hivatkoznunk.

A fő kérdés, hogy megmarad-e a Jaguar és a Porsche idén látott előnye a többiekkel szemben. Gyári alakulatuk mellett mindkét márka megtartotta ügyfélcsapatát, amelyek az előző szezonban, vagyis idén eredményesebbek voltak náluk – a Jaguar a csapatbajnok Envisiont, a Porsche pedig az egyéni címvédő Jake Dennist foglalkoztató Andrettit látja el.

Tizenévesen még az F1-et sem nézte, ma már világbajnok és Verstappen egyik fő segítője

2024 a nagy újraegyesülések szezonja is lesz: a pilótakeringőben Robin Frijns visszatért az Envisionhöz a sereghajtó Abttól, akiknél pedig korábbi bajnokuk, Lucas di Grassi talált menedéket, miután egyetlen év után felbontották a szerződést a Mahindrával, ahol a tavalyi csapatvezetőváltás nem zajlott le gördülékenyen. Bár az Abt is a Gen3-as érát komoly lemaradással kezdő Mahindra hajtásláncát használja, a 39 évesen a mezőny legidősebb pilótájává avanzsált di Grassi a német csapat hatékonyabb működése, a számára ismerős minőség és környezet miatt velük lényegesen jobb esélyt lát arra, hogy visszatérjen az élre.

A legizgalmasabb páros alighanem a Jaguaré, akik két új-zélandival állnak ki, miután a nyáron leigazolták az Envisiontól Nick Cassidyt Mitch Evans mellé. A két egyidős pilóta gyerekkora óta jól ismeri egymást, számos alkalommal versenyeztek már együtt, tavaly ráadásul az FE bajnoki címéért tehették ezt. Végül csak a 2. és a 3. hely lett az övék összetettben, köszönhetően annak is, hogy az utolsó előtti hétvégén, Rómában Evans hibájából összeütköztek és pont nélkül maradtak. Még ezt a surlódást is elrendezték egymás között, ám barátságuk az eddigi legnagyobb kihívásnak lesz kitéve azzal, ha most azonos csapatban kell ádáz harcot vívniuk a bajnoki címért egy egész szezonon át.

A visszatérések sorába illik be Nyck de Vries is, a 2020/21-es szezon bajnoka, akit a sikertelen Forma-1-es kalandja után tárt karokkal várta vissza a sport, noha távollétében a legjobb ülésekről már lecsúszott, így nehéz, építkező jellegű szezonra készül a Mahindrával, ahol egy szintén sokat látott pilóta, a holland bajnoki idényében mögötte második helyen végző Edoardo Mortara lesz a csapattársa. Szintén izgalmas, ám vélhető jövőre még kevés eredményt hozó felállás lehet ez.

Két neves távozója van a mezőnynek, mindketten olyanok, akik zárt karosszériás autókban érték el legnagyobb sikereiket, az FE-ben viszont elkerülte őket a szerencse: a háromszoros Le Mans-győztes André Lotterer 79 verseny és 8 dobogó mellett maradt mindvégig nyeretlen, most viszont visszafordítja fókuszát a WEC-re. René Rast, a DTM háromszoros bajnoka pedig egy jól induló, de tíz pont nélküli futammal végződő kaland után távozik a McLarentől. Az ő helyére Sam Bird érkezik, aki az FE legeredményesebb olyan versenyzője, aki még sohasem volt bajnok – ám két nyeretlen jaguaros szezon után célja, hogy új kezdetet véve kissé újraépítse magát.

Hangzatos, hogy az FE eddigi nyolc bajnoka közül hét ott van a mezőnyben (csak az első szezont megnyerő Nelson Piquet Jr. szállt ki már jó régen), közülük Stoffel Vandoorne és az egyedüli kétszeres bajnok Jean-Éric Vergne idén is csapattársak lesznek a DS Penske-nél.

A világ egyik legütőképesebb autósportos mezőnyébe pedig ezúttal csak egyetlen újonc fért be: az indiai Jehan Daruvala négy F2-es szezon után kötött ki a korábbi Venturiból lett Maseratinál, amely tavaly meg is szerezte első győzelmét Maximilian Güntherrel, most azonban nem irigylésre méltó helyzetben, kinevezett csapatvezető nélkül készül a tesztelésre, miután James Rossiter váratlanul leköszönt posztjáról, a megelőző évben a Venturit irányító Jerome d’Ambrosio pedig már az F1-es Mercedesnél ténykedik.

A 2024-es mezőny felállása:

Csapat Hajtáslánc Versenyzők
Envision Jaguar Robin Frijns Sébastien Buemi
Jaguar Jaguar Mitch Evans Nick Cassidy
Andretti Porsche Jake Dennis Norman Nato
Porsche Porsche Pascal Wehrlein António Félix da Costa
DS Penske DS Jean-Éric Vergne Stoffel Vandoorne
Maserati Maserati Maximilian Günther Jehan Daruvala
Nissan Nissan Sacha Fenestraz Oliver Rowland
McLaren Nissan Sam Bird Jake Hughes
ERT ERT Sérgio Sette Camara Dan Ticktum
Mahindra Mahindra Nyck de Vries Edoardo Mortara
ABT Mahindra Lucas di Grassi Nico Müller

Sanghaj rövidre vágva

A szezont a hagyományokhoz híven hivatalosan 2023/24-esnek nevezik, dacára annak, hogy a bajnokság csak 2024. január 13-án veszi majd kezdetét Mexikóvárosban. Ezúttal is 16 futamból áll a naptár, dupla fordulókat a szaúd-arábiai Dirijában, a római helyszínt még nem biztos hogy megtartó Olaszországban, Sanghajban, valamint a londoni szezonzárón tartanak majd.

Két ázsiai nagyváros, Sanghaj és Tokió most mutatkozik majd be a sorozatban, előbbi ráadásul nem utcai pályán, hanem a Forma-1 által is látogatott épített helyszínen, ám annak egy rövidített változatán, amelyből a The Race grafikája szerint kimarad a hosszú hátsó egyenes.

Ilyen még nem volt: jön a támadó töltés!

A Formula E ismét egy forradalmi újítást vezet be, aminek nyomán visszatérnek a kötelező bokszkiállások, amelyek legutóbb a negyedik szezonban voltak a sport részei, amikor a még nem kellően erős akkumulátorok miatt a pilóták autót cseréltek a futam féltávjánál.

Most már közel sem olyasmiről van szó, ami negatív fényben tüntetné fel az autózás elektromos forradalmát, hanem egy nagyon is előrehaladott megoldásról, ami a technológia hatékonyságát hivatott hirdetni. Érkezik a gyorstöltés, vagyis a versenyzőknek azért kell majd a bokszba hajtaniuk, hogy egy csatlakozón keresztül rövid időn belül temérdek energiát vételezzenek autójukba.

Az egésznek a megvalósítása, valós szükségessége és hatása körül azonban továbbra is sok kérdés lebeg. Kezdve azzal, hogy az autók eddig is végigbírták a versenytávot, és egyelőre nem érkezett kommunikáció azzal kapcsolatban a sorozattól, hogy számottevően megnövelnék a versenytávot a jelenlegi nagyjából 45-50 perces időtartamról – pedig ezt a töltés lehetővé tenné, illetve csak ebben az esetben lenne indokolt egyáltalán a technológia alkalmazása a versenyzés szempontjából.

A bokszkiállás elnevezése támadó töltés (attack charge) lett, és az eddigi információk szerint az lesz a haszna, hogy csak ennek elvégzését követően vehetik majd igénybe a pilóták a támadó módot, az FE másik sajátosságát, amely tehát továbbra is a versenyek része marad: ezek során a versenyzők a pálya szélére felfestett aktivációs zónán áthajtva szerezhetnek nagyobb energiaszintet autóik számára.

Bár a technológia immár készen áll (az eredeti tervek szerint már az előző szezonban kipróbálták volna néhány futamon a támadó töltést), a sorozat által elvégzett szimulációk pedig biztatóak, a versenyzők egyáltalán nincsenek meggyőződve arról, hogy ez az az új látványelem, amire a sportnak szüksége lenne. Többen attól tartanak, hogy a bokszkiállás (várhatóan 30-35 másodpercet kell majd egyhelyben állniuk az autóknak) szétrázza a mindeddig a rendkívül szoros csatákról elhíresült versenyeket, egy-egy balszerencsés időzítéssel pedig akár körhátrányba is kerülhet, aki éppen megjárta a bokszutcát.

A szabály olyan részletei, hogy a verseny mely pontjától engedélyezett elvégezni a töltést, illetve hogy mennyi ideig kell az autóknak parkolniuk, pályafüggőek lesznek. E hét kedd és péntek között kollektív tesztet bonyolít a sorozat Valenciában, szerdán pedig két próbaversenyt is lefut a mezőny, amelyek során gyakorlatban is kipróbálhatják, hogyan működik az újítás.